Artroskopik cerrahi ile tedavi edilen palmer tip I-B triangüler fibrokartilaj kompleks yırtıklarında erken dönem sonuçlarımız
Our early results on arthroscopic repair of palmer tip I-B triangular fibrocartilage complex tears
  1. Tez No: 390978
  2. Yazar: ARSEN ARSENİSHVİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRKLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Triangular fibrokartilaj kompleks (TFCC) el bileğinin distal radioulnar eklem stabilizasyonunda ve yük aktarımında önemli rol oynar. TFCC yaralanmaları sıklıkla el bileğinin ulnar tarafındaki ağrıların nedenidir. Bu çalışmamızdada artroskopik tamir yapılan Palmer Tip IB TFCC yırtıklarının erken dönem sonuçlarını sunmayı amaçladık. Kasım 2012–Şubat 2014 tarihleri arasında artroskopik olarak TFCC periferik yırtık (Tip I-B) tanısı konulan ve dışardan içeriye tekniğiyle tamir uygulanan 23 hasta çalışmaya dahil edildi. Ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan fonksiyonel değerlendirmede DASH skorlaması, kavrama gücü, Modifiye Mayo El Bileği skorlaması (MMWS), Görsel Analog Skala (VAS) ve eklem hareket açıklığı (ROM) değerlendirildi. 6 haftalık immobilizasyondan sonra pasif ve aktif eklem hareket egzersizlerine başlandı. Yaş ortalaması 33,8±12,2 (Dağılım:18-54; Ortanca:31) olan 23 hastadan 14'ü (%60,9) erkek, 9'u (%39,1) bayan idi. 9 (%39,1) hastanın sol el bileği,14 hastanın (%60,) sağ el bileği ameliyat edildi.15 (%65,2) hastaya aksiller blokaj, 8 (%34,8) hastaya da genel anestezi altında cerrahi işlem uygulandı. Semptomların başlaması ile ameliyata kadar geçmiş süre ortalama 22,0 ±23,8 ay (Dağılım: 1–84; Ortanca:16), ameliyat sonrası ortalama takip süresi ise 8,6 ± 6,7ay idi (Dağılım: 2 – 27; Ortanca:6) Ameliyat öncesi ortalama 45,4±14 (Dağılım: 14,2-65,8/ Ortanca:47,4) olan DASH skorlarının, ameliyat sonrasında ortalama 13,5±8.7'e gerilediği (Dağılım: 0- 31,1/ Ortanca:13,2) saptandı (
Özet (Çeviri)
The triangular fibrocartilage complex (TFCC) serves both as a stabilizer of the distal radioulnar joint and as an axial load-bearing structure. Tears of the TFCC are a common cause of ulnar-sided wrist pain. We aim to assess the early treatment outcomes of arthroscopically repaired peripheral TFCC tears (Palmer type 1B). 23 patients with TFCC tears (Palmer type 1B) who were treated arthroscopically with outside-to-inside suturing technique between November 2012 – February 2014 were included. Functional outcomes were assessed according to Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) score, Modified Mayo Wrist Score (MMWS), Visual Analog Scale (VAS), grip strenght and range of motion (ROM). Passive and active exercises were started after 6 weeks of immobilisation period. 14 (%60,9) of 23 patient were man and 9 (%39,1) were woman. Left wrist of 14 patients (%60,9) and right wrist of 9 patients (%39,1) were operated. The operation was done under general anesthesia in 8 patients (%34,8) and under axillar blockage in 15 patients (%65,2). The mean length of time between the onset of symptoms and surgical intervention was 22,0 ±23,8 months (Range: 1–84; Median: 16). The mean follow-up time was 8,6 ± 6,7 months (Range: 2–27; Median:6).