Deneysel segmental bağırsak iskemisi oluşturulan tavşanlarda human rekombinant egf'nin iskemi ve anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
Rahman şenocak, the effect of human recominant egf on ischemia and healing of anastomosis in experimentally induced intestinal ischemia in rabbits
- Tez No: 391002
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOZAK, DOÇ. DR. MUSTAFA TAHİR ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İntestinal ameliyatlardan sonra gelişebilen anastomoz kaçakları hastalar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturmaktadır. Fıtık ve volvulus gibi mekanik ya da akut mezenterik iskemi gibi vasküler nedenlerle strangulasyon gelişen durumlarda intestinal duvarlarda iskemi oluşmaktadır. Bu çalışmada, anastomoz hattına submukozal ve intraperitoneal alana verilen Hr-EGF'nin iskemi ve anastomoz iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Bu çalışmada 16 adet New Zelland albino türü tavşan kullanıldı. Hayvanlar randomize olarak 4 gruba (her grupta n=4) ayrıldı. Grup-1'de, ileum ansından 2 farklı segment belirlenerek kanlanması bozulmadan tam kat transeke edildi ve serbest uçlar uç uca anastomoz edildi. Diğer gruplardaki bağırsak anslarında marjinal vasküler arklar bağlanarak iskemi oluşturuldu ve sonrasında anastomoz uygulandı. Grup-2'ye iskemi sonrası submukozal alana %0.9 serum fizyolojik, Grup 3'e submukozal alana 2 ugr/kg tek doz EGF, Grup 4'e ise submukozal tek doz EGF ve günlük intraperitoneal EGF uygulandı. Tavşanlar postoperatif 4. günde sakrifiye edildi. Anastomozun mekanik değerlendirilmesi için patlama basıncı ölçüldü. Doku hidroskiprolin düzeyleri biyokimyasal yöntemlerle belirlendi. Nekroz, inflamasyon, fibroblastik aktivite, kollajen birikimi ve neovaskülarizasyon skorlanarak histopatolojik olarak değerlendirildi. Ortalama patlama basınç düzeylerinin grup-4'de (148.6 ± 25.3 mmHg) grup-2'den (70 ± 21.5 mmHg) daha yüksek olduğu saptandı (p=0.001). Ortalama patlama basınç düzeyleri açısından grup-1 (170.1 ± 35 mmHg) ile grup-4 (148.6 ± 25.3 mmHg) arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmedi (p=0.073). Grup-2'deki hidroksiprolin düzeylerinin (102.9 µgr), Grup 3 (134.3 µgr) ve 4'ten (180.6µgr) daha düşük olduğu ve ancak aralarında istatististiksel anlamlı farklılık olmadığı saptandı (p=0.897, p=0.329). Patlama basınçları ve hidroksiprolin seviyelerinin özellikle grup-4'te grup-1 seviyelerine yaklaştığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Anastomotic leakage developing after intestinal operations can cause devastating effects on patients. Ischemia can occur at the intestinal walls when strangulations develop due to vascular conditions such as acute mesenteric ischemia or mechanical problems such as hernias and volvulus. In this study, the effects of Hr-EGF given into submucosal anastomotic line and daily intraperitoneal cavity on ischemia and healing of anastomosis were studied. In this study, sixteen New Zeland white rabbit were used. Animals were randomly divided into four groups (n=4 in each group). In group-1, two different segments of ileum were determined and then transected without disturbing blood circulation and free ends were sutured each other. In the other groups, ischemia was induced by ligating the mesenteric mesenteric vasculer arcade within 5 cm along the intestine and then anastomosis was performed. After ischemia induced, group-2 received submucosally injected %0.9 saline, group 3 received submucosally injected single dose of EGF with 2 µgr/kg and group-4 received submucosally and intraperitoneally enjected EGF. All animals were sacrificed on postoperative fourth day. Bursting pressures were measured in situ for mechanical integrity of anastomosis. Tissue hydroxyproline levels were determined biochemically. Necrosis, inflamation, fibroblastic activity, collagen deposition and neovascularization were histopathologically assesed. Mean levels of bursting pressures in group-4 (148.6 ± 25.3) were detected to be higher than group-2 (70 ± 21.5) (p=0.001). Mean levels of bursting pressures between group-1 (170.1 ± 35) and group-4 weren't statistically different (p=0.073). Hydroxyproline levels in group-2 (102.9 µgr) were lower than group-3 (134.3) and group-4 (180.6), but no statistically difference were detected between the two groups (p=0.897, p=0.329). However, bursting pressures and tissue hydroxyproline levels were similar especially with group 4 and group-1.