Pulmoner sarkoidoziste serum D vitamini düzeylerinin tanısal etkinliği ve klinik parametrelerle ilişkisi
Diagnostic efficiency of serum vitamin D levels in pulmonary sarcoidosis and its correlation with clinical parameters
  1. Tez No: 391010
  2. Yazar: ALEV TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sarkoidoz; etyolojisi bilinmeyen, akciğer de dahil olmak üzere birden çok sistemi etkileyen, granülamatöz bir hastalıktır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda sarkoidozlu olgulardan izole edilen makrofaj ve monositlerin D vitamini salgıladığı gösterilmiştir. Bu çalışmada pulmoner sarkoidozlu olgularda, serum D vitamini, PTH, kalsiyum, fosfor ve magnezyum düzeylerin, tanısal etkinliği ve ayrıca hastalığın evresi ve solunum fonksiyon testleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Araştırma 30 sarkoidozlu ve 15 tüberkülozlu hasta ile 37 sağlıklı gönüllü kontrol olarak dahil edildi. Sarkoidozlu hastalar kontrol grubu ile serum 25(OH)D3, parathormon, kalsiyum, magnezyum, fosfor, düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Ayrıca sarkoidozlu hastalarda serum 25(OH)D3 ve diğer biyokimyasal parametreler ile SFT parametreleri ve hastalığın radyolojik evresi arasındaki korelasyon araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is a granulomatous disease with unknown etiology that affects multiple systems including lungs as well. In recent studies, it has been shown that macrophages and monocytes isolated from the cases with sarcoidosis secreted vitamin D. This study aims to investigate the diagnostic efficacy of serum vitamin D, PTH, calcium, phosphorus and magnesium levels in pulmonary sarcoidosis cases, the correlations of them with the stage of the disease and respiratory function tests (RFT). Thirty sarcoidosis cases, 15 patients with tuberculosis and 37 healthy individuals control group were included in the study. The levels of biochemical parameters including serum 25(OH)D3, parathormon, calcium, magnesium, phosphorus of the patients with sarcoidosis were compared with those in control group.