Koroner arter çıplak metal stent implantasyonu sonrası üçüncü ay kontrol anjiografilerinde saptanan orta dereceli darlıkların prognozunun değerlendirilmesi
The prognosis of moderate instent restenosis detected at third month control coronary angiography after bare metal stent implantation
- Tez No: 391009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGAR ÇAĞDAŞ YÜKSEL, DOÇ. DR. ATİLA İYİSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aterosklerotik koroner arter hastalığı tüm dünyada morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerdendir. Koroner arter hastalığı (KAH) risk faktörlerin bilinmesi, bir klinisyen için kardiyovasküler morbidi¬te ve mortalitenin önlenmesinde önemlidir. Son zamanlarda koroner perkütan revaskülarizasyon uygulamalarının % 72,7'inde stent kullanılmaktadır. Kompleks lezyonların tedavi sonucunda stent içi restenoz (İSR) oranı %10- 20, riskli hastalarda ise bu oran %70 arasındadır. Stent içi restenoz değerlendirilmesinde invaziv ve invaziv olmayan yöntemler uygulanmaktadır. Çalışmaya retrospektif olarak, çıplak metal stent ile koroner arter stent implantasyonu yapılan ve üçüncü ay kontrol koroner anjiyografilerini (KAG) yaptırmış olan, toplam 248 hasta dahil edildi. Üçüncü ay kontrol KAG sonucuna göre hastalar iki gruba; stent içi restenozu %50' nin altında olan veya hiç olmayanlar ve orta dereceli restenozu (%50-70)'ın arasında bulunan hastalar olarak değerlendirildi. Üçüncü ay anjiyografik kontrol sonucunda anlamlı restenoz saptanmayan 188 hasta ile %50-70 stent içi restenoz saptanan 60 hastaya (toplam 248 hasta) altıncı ayda treadmill efor testi yapıldı. Efor testi 199 (%80,2) hastada negatif, 49 (% 19,8) hastada ise pozitif olarak değerlendirildi. Pozitif efor testi saptanan hastalara tekrar koroner anjiyografi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Atherosclerotic coronary artery disease is a worldwide major cause of morbidity and mortality. Detailed understanding of coronary risk factors is crucial to prevent the coronary heart disease related mortality and morbidity. Stents are increasingly used in percutaneous coronary interventions which currently constitutes 72.7% of all coronar procedures. The main drawback of stent implantation is restenosis which occurs in up to 10-20% percent of patients. Restenosis rates up to 70% is reported in selected high risk patients. This study is aimed to figure out the prognosis of binary restenosis (50-70%) detected on thirth month control angiography after bare metal stent implantation. 248 patient who do not have severe stenosis based on their control coronary angiogram performed at third months after bare metal stent implantation are included in this study. Patients were grouped into two groups.“No restenosis”(n=188) group consisted of patients having less then 50% restenosis and“restenosis group”(n=60) consisted of patients having 50-70% restenosis based on the results of third month control coronary angiogram. All patients had exercise treadmill test at sixth months. 49 patients (%19.8) had positive test results. Of those 49 patients 47 (95.9%) belonged to restenosis group. All of those 49 patients had coronary angiograms and 45 (%91,8) of those patients required revascularization due to severe restenosis at sixth months.