MCF77 meme kanseri ve mcf10a normal epitel hücre soyunda propolisin etken maddelerinin sitotoksik ve apoptotik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cytotoxic and apoptotic activity of the active ingredients of propolis in MCF7 breast cancer and mcf10a normal breast epithelial cell line
  1. Tez No: 391074
  2. Yazar: EREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Meme kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser tipidir. Multifaktoriyel hastalık olarak bilinen meme kanserinde, farklı farmakogenetik özellikleri nedeniyle kemotöropotik ajanlara karşı her vakada toksisite ve yararlanım farklı olabilmektedir. Son yıllarda çalışmalar, bu ajanların toksik etkisini azaltan daha etkili ve hedefe özgün tedavi mekanizmaları geliştirilmesine, buna bağlı olarak ilacın tetiklediği apoptozun indüklenmesi için potansiyel doğal ürünlere odaklanmıştır. Propolis, bal arıları tarafından kovan içerisinde çeşitli bitkilerden toplanarak üretilen, yapışkan özelliğe sahip doğal bir üründür .Son yıllarda propolis ve etken maddelerinin anti-tümöral etkileri üzerinde yoğun olarak çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Propolisin doz oranı arttıkça apoptoz indüksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda, in vitro koşullarda hücre kültürü yöntemleri kullanılarak, insan meme kanseri hücre soyunda, propolisin etken maddelerinin sitotoksik ve apoptotik etkilerini araştırmayı planladık. Bu amaçla, ATCC'den temin edilen MCF7 meme kanseri hücre soyu ile kontrol olarak normal meme epitel hücre soyu MCF10A kullanıldı. Farklı doz ve zaman dilimlerinde uygulanan propolis etken maddelerinin bu hücreler üzerinde doza ve zamana bağımlı etkisi, WST-1 yöntemi ile hücre proliferasyonundaki etkisi araştırıldı. Çalışma sürecinde sitotoksik etki gözlenmesi durumunda, bu etkinin apoptoza bağlılığı FlowSitometri Tekniği Anneksin-V/PI ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer type among women worldwide. Breast cancer is known as a multifactorial disease. Therefore, their different pharmacogenetic characteristics alter the response to the chemotherapeutic agents. Recent studies have focused on potential natural supplements and new mechanism that reduce the toxic effects of these agents which are more efficient and target oriented where meanwhile apoptosis that the drug triggered. Propolis is a natural product that has adhesive properties which is produced in the beehive by honeybees from various plants. Recently, the anti-tumoral activity of propolis and its active compounds are widely studied. It has been shown that the apoptosis induction effect of propolis is increased relatively with the dose. In this study, aimed to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of the active compounds of propolis in breast cancer cell lines in vitro. For this reason, MFC7 breast cancer cell lines and as control normal breast cell lines MCF10A purchased from ATCC. The time dependent dosage effects and the cell proliferation effects, which determined by the WST -1 technique, of the active compounds of propolis investigated on these cell lines. During the study, in the matter of the observation of cytotoxic effects, the apoptotic relations determined by the FlowCytometry Annexin-V/PI techniques.