Identification of genes induced by BRCA1 in breast cancer cells
Meme kanseri hücrelerinde BRCA1 tarafından indüklenen genlerin tanımlanması
  1. Tez No: 129237
  2. Yazar: ARZU ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK YULUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET MEME KANSERİ HÜCRELERİNDE BRCA1 TARAFINDAN İNDÜKLENEN GENLERİN TANIMLANMASI ARZU ATALAY Doktora Tezi, Molekül er Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez Yöneticisi: Yar. Doç. Dr. Işık G.Yuluğ Aralık 2002, 235 sayfa BRCA1 geninin kalıtsal mutasyonları meme, rahim ve diğer organlarda kansere yatkınlığa yol açar. BRCA1 -eksik hücrelerde yeni kromozomal düzenlenmeler görüldüğünden BRCA1 protein ürününün kromozomal bütünlüğün devam ettirilmesinde görevli olduğu düşünülmektedir. BRCA1 -eksik hücrelerdeki kromozomal dengesizlik DNA çift-ipliğinin yanlış tamiriyle ilişkilidir. BRCA1 geninin kromozomal bütünlüğün sağlanmasındaki rolü protein ürününün transkripsiyonel düzenleme dahil bir kaç biyolojik özelliğine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı BRCA1 tarafından düzenlenen genlerin tanımlanmasıdır. BRCAl'i meme kanseri hücrelerinde sıkı-düzenlenen“ecdysone”ile indüklenebilen bir sistemle fazla ifade etmek için yapılan ilk çalışmalar, istenen düzeyde BRCA1 proteini vermemiştir ve bu nedenle ektopik BRCA1 ifadesi konstitütif ekspresyon vektörü kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada MCF7 meme kanseri hücrelerinde BRCAl'in fazla ifade edilmesi sonucu ifade düzeyleri artan genler“Suppression Subtractive Hybridisation”(SSH) metodu kullanılarak tanımlanmıştır. Ayrımsal tarama, dizileme ve homoloji araştırma çalışmaları meme kanseri hücrelerinde BRCAl'in fazla ifade edilmesinin DNA tamiri, kromozom yapımı ve ayrılması, sinyal iletimi, RNA tarama, ubikitin aracılıklı proteoliz, amino asit taşınımı, RNA metabolizması ve glukoz metabolizması gibi hücresel olaylarda yer alan proteinleri kodlayan farklı gen gruplarının ifadelerinde artışa yol açtığını göstermiştir. Bu çalışma meme karsinom hücrelerinde SSH tekniği kullanılarak BRCA1 tarafından indüklenen genleri gösteren ilk çalışmadır. Bu çalışmada tanımlanan genler BRCAl'in tümör baskılayıcı görevlerine yeni bir bakış açısı sağlayabilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDENTIFICATION OF GENES INDUCED BY BRCA1 IN BREAST CANCER CELLS ARZU ATALAY Ph.D. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Assist. Prof. Işık G.Yuluğ December 2002, 235 Pages Inherited mutations of the BRCA1 gene predispose to cancer of the breast, ovaries and other organs. The BRCA1 protein product is implicated in the maintenance of chromosomal integrity as BRCA1 -deficient cells display gross chromosomal rearrangements. Chromosomal instability in BRCA1 -deficient cells is related to inappropriate DNA double-strand break repair. The role of the BRCA1 gene in the maintenance of chromosomal integrity is linked to a number of biological properties of its protein product including transcriptional regulation. The aim of this study is to identify genes that are regulated by BRCA1. Initial attempts to overexpress BRCA1 in breast cancer cells with the tightly-regulated ecdysone inducible system did not result in the desired levels of BRCA1 protein and ectopic BRCA1 expression was therefore performed by using the constitutive expression vector. In this study, we have identified genes whose expression levels are upregulated as a result of BRCA1 overexpression in MCF7 breast carcinoma cells by using the suppression subtractive hybridisation (SSH) method. Differential screening, sequencing and homology search studies showed that BRCA1 overexpression in breast cancer cells leads to transcriptional upregulation of distinct classes of genes encoding proteins involved in cellular processes such as DNA repair, chromosome assembly and segregation, signal transduction, RNA surveillance, ubiquitin-mediated proteolysis, amino acid transport, RNA metabolism and glucose metabolism. This study is the first to report BRCA1- induced genes in breast carcinoma cells with the SSH technique. The identified genes in this study may provide new insights into the tumour suppressor functions of BRCA1.