Deneysel diyabetik sıçan yara modelinde lucilia sericata larva salgılarının yara iyileşme süreci ile ilişkilendirilmiş mikrornaların ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi
The effects of lucilia sericata larval secretions on the expressions of micrornas that are suggested to be related with wound healing in experimental diabetic rat wound model
- Tez No: 391075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Normal yara iyileşmesi bir çok hücresel faaliyetin zincirleme tepkimeleri ile gerçekleşmektedir. Diabetes mellitus gibi metabolik hastalığa sahip kişilerde ise bu süreç olumsuz etkilenmekte, kötü iyileşen ya da iyileşmeyen kronik yaraların meydana gelmesine neden olmaktadır. Lucilia sericata larvalarının yara iyileşmesinde etkin rol oynamakta olduğu bildirilmiştir ancak kronik yara iyileşmesinin moleküler mekanizmasında ve ilgili yolaklardaki etkileri hala bilinmemektedir. RNA türlerinden biri olan mikroRNA (miRNA)'ların, transkripsiyon sonrası gen düzenlenmesini indükleme yeteneğine sahip olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda; larva salgılarının diyabetik yaralardaki miRNA'ların ekspresyonunu değiştirip değiştirmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmamızda kullanılan Wistar Albino türü sıçanlar diyabetik ve diyabetik olmayanlar olarak gruplandırıldıktan sonra sırt bölgesinde tam kat yara oluşturulmuştur. Oluşturulan yara bölgelerinden 0.,3.,7. ve 14. günlerde biyopsi örneği alınmıştır. Çalışmamızda literatür taraması yapılarak yara iyileşmesi ile ilişkilendirilmiş miR21, miR146a, miR146b ve miR29a genlerinin ifade analizleri, gerçek zamanlı PZR ile değerlendirilmiştir. miR21 geninin diyabetik kontrole göre diyabetik tedavi grubundaki ifade artışı en fazla 3. günde görülürken, miR146b, miR146a ve miR29a genlerindeki ifade artışı diyabetik kontrol grubuna göre kıyaslandığında en fazla larva salgısı tedavisi uygulanan gruplarda olduğu görülmüştür. Histolojik sonuçlarımız moleküler sonuçlar ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Normal wound healing is achieved by a cascade of many cellular activities. This process is affected by some of metabolic diseases like Diabetes mellitus (DM). DM causes bad prognosis and is one of the major contributors to chronic wound healing problems. Recently, Lucilia sericata larvaes are used for wound healing as they are very effective agents in wound healing process. It's still unclear that how the larvae affect the molecular mechanisms and signaling pathways of chronic wound healing. microRNAs can induce gene expression in post-transcriptional mechanisms. In this study, our aim was to determine whether the larvae secretions could change expression patterns of miRNA's on diabetic wounds or not. In our experimental study, Wistar Albino rats were classified as diabetic and non-diabetic, then full thickness cutaneous wounds created at the dorsal region of rats. Wound tissues were collected on days 0, 3, 7 and 14 post wounding. The association between miR21, miR146a, miR146b and miR29a gene expression profiles and wound healing process was investigated by using Real Time PCR method. The increase in expression of miR21 gene in diabetics treatment group was seen most on 3rd day according to diabetics control group. An increase in expression profiles of miR146a, miR146b and miR29 genes was seen most in larval treatment group according to diabetics control group. Our histological findings correlate with the molecular results.