Meme kanserli hastalarda yaşam tarzı müdahalelerinin fiziksel ve psikolojik sağlık durumu üzerine etkisi
Effects of lifestyle interventions on physical and psychological health status in breast cancer patients
  1. Tez No: 391094
  2. Yazar: HALEH GHAVAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma meme kanseri kadınlarda, yaşam tarzı müdahaleleri(düzenli olarak 24 haftaya kadar -haftada 3 gün ve her gün 45-60 dakika aerobik egzersizin yapılması ile birlikte diyet enerji kısıtlama eğitimi) uygulamanın, hastaların fiziksel ve psikolojik sağlık durumu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü, deneysel çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini; meme kanseri ameliyatı olan ve kemoterapi ya da radyasyon tedavisini tamamlayan (3-18 ay önce) 80 kadın oluşturdu.Hastalar randomizasyonla kontrol grubu ve yaşam tarzı müdahaleleri uygulama grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen hasta bilgi formu ,beden kitle indeksi (BKİ)formu, Kanser Yorgunluk Skalası( CFS) , Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi ( PUKİ), EORTC QLQ-BR23 ve EORTC QLQ-C30 ölçekleri ile toplanıp , değerlendirildi.Statistiksel analizler için hastaların tanıtıcı özellikleri; sayı, yüzde ve ortalama olarak verildi. Sosyo-demografik, hastalık özellikleri, EORTC QLQ-C30 ve QLQ-BR23 yaşam kalitesi ölçeklerinin deney ve kontrol grubuna göre işlem öncesi ve sonrası farklılık gösterip göstermediği Mann Whitney U ve Ki-Kare testleri ile değerlendirildi. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Uygulama öncesi deney ile kontrol grubu BKİ , CFS , PUKİ, EORTC QLQ-BR23 ve QLQ-C30 ortalama puan arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir farklılık saptanmazken (p> 0,05); uygulama sonrası deney grubunda bu puanların , kontrol grubundaki hastaların puan ortalamalarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu. Elde edilen veriler, meme kanserli kadınlarda , fiziksel ve psikolojik sorunların kontrolünde, uygulanan yaşam tarzı müdahalelerin etkin olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled trial study was assessing the effect of applying lifestyle interventions (doing aerobic exercises 45-60 minutes three times per week for 24 weeks with dietary energy restriction training) on the physical and psychological health status among breast cancer women. The Study samples were 80 women that operated for breast cancer and their chemotherapy or radiation therapy completed 3-18 months ago. They are divided randomly into two groups; control group and lifestyle interventions group. Data were obtained from the patient information form, body mass index (BMI) form, Cancer Fatigue Scale (CFS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), EORTC QLQ-BR23 and QLQ-C30 questionnaires. Numbers showed as a percentage and average for identifying characteristics of patients, Mann -Whitney U and chi-square tests used for evaluating the statistical significance in socio-demographic data , disease characteristics, QLQ-C30 and QLQ-BR23 scores between the experimental and control groups before and after the study . Results were accepted at confidence interval of 95%, and the statistical significance level of p 0.05) before the study. The average scores of BMI, CFS, PSQI, QLQ-C30 and QLQ-BR23 questionnaires did not showed any statistically significant difference (p>0.05) between grups , before the study; but these scores between the experimental group, compared to the average score of patients in the control group were statistically different after the manipulation. Applying lifestyle interventions in women with breast cancer, showed improvement in their physical and psychological problemes.