Tarım ürünlerini destekleme politikaları: Türkiye ve AB karşılaştırması
Support poli̇ci̇es for agri̇cultural products: Compari̇son of Turkey and EU
- Tez No: 391126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tarım öncelikli ihtiyaçlarımızın üretimini sağlaması sebebiyle bütün ülkeler için hayati bir sektördür. Bu sebeple tarım politikaları ve tarıma yapılan destekler her dönem gündemi meşgul etmektedir. Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerin tarım politikalarını tek çatı altında toplayarak uygulamada standardizasyon sağlamayı hedeflemiştir. Bu çerçevede oluşturulan ortak tarım politikaları ile sadece üretim miktarını belirlemek için değil, tarımda sürdürülebilirliği sağlamak ve her alanda dengeli bir büyüme gerçekleştirebilmek için destekleme politikaları geliştirilmektedir. Türkiye'de kimi zaman üretimi arttırmak, kimi zaman da üretim fazlasını azaltmak ve üretimi dengelemek amacıyla çeşitli tarımsal destekleme politikaları uygulanmıştır. Ancak bu politikalar, öncelikle Türk tarımının önemli yapısal sorunlarına çözüm getirilmeden uygulandığı için, hedeflerine tam olarak ulaşamamıştır. Bu çalışmanın amacı, AB ve Türkiye'de uygulanan tarım ürünleri destekleme politikalarını, istatistiki verileri baz alarak irdelemektir. Çalışmanın ana materyali ikincil verilerden oluşmuştur. Ayrıca, AB resmi kurumlarının ve ülkemiz resmi kurumlarının yayınladığı süreli ve süresiz yayınlardan da faydalanılmıştır. Bu çalışmanın konusu gereği, AB'nin resmi birlik mevzuatı ile tarım veri ve mevzuatları taranmış, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden bilgi istenmiş ve konuyla ilgili web sitelerinden yararlanılmıştır. Başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ülkemizdeki tarımla ilgili kuruluşların yayın ve dokümanları imkanlar dahilinde temin edilmiştir. Daha sonra, ikincil veriler olan bu konuda yapılmış daha önceki çalışmalardan faydalanılmıştır. Veriler ve ilgili tablolar güncel olanlardan seçilmiştir. Bazı özel durumlarda ise daha eski verilere de başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Agriculture is vital sector for all countrie to provide producing of primary demands. Therefore, agriculture policies and developments that had been made for agriculture are current issues all the time.Europian union intends to provide standardization in technics by gathering all agiculture policies of member countries in a uniqe roof. With common agricultural policies which are created In this context, supporting policies are developed not only to determine the amount of production , to ensure the sustainability of agriculture and to achieve balanced growth in all areas. Various agricultural support policies have been applied in Turkey, sometimes to increase production sometimes reduce overproduction and to compensate for production. However, these policies did not reach the target exactly because of the major structural problems of Turkish agriculture was performed without bringing solutions. The purpose of this study, to examine the EU and Turkey which are applied in agricultural support policies on basis of statistical data. The study main material consists of secondary data. In addition, was utilized the EU and our country's official institutions published which are periodicle and non-periodicle broadcasts. According to the subject of this study, resaerched EU offical union legislation, information was requested from General Directorate of EU and Foreign Affairs and has benefited from the relevant website. İncluding Republic of Turkey Ministry of Food, Agriculture and Livestock first, within possibilities was obteined publications and documents of agriculture-related organizations. Then , heve benefited from previous studies on this subject as secondary. Data and related tables are selected from the current. In some particular cases has also been consulted on the earlier data.