Cari açık üzerinde ekonomik büyümenin etkisi: Türkiye uygulaması
The effect of the economic growth on the current account: A study on Turkey
- Tez No: 391127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÇONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Cari açık ve büyüme arasındaki ilişki iktisat literatüründe sıkça tartışılan konulardan biridir. Cari açık ve büyüme arasındaki ilişki hakkında henüz bir fikir birliğine varılamamıştır. Bazı ekonomisteler cari açık ve büyüme arasında güçlü bir ilişki olduğunu iddia ederken bazı ekonomistler ise cari açık ve büyüme arasında zayıf bir ilişki olduğunu ya da herhangi bir ilişki olmadığını savunmuşlardır. Bu çalışmada büyümenin cari açık üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla, 1998-2013 üç aylık GSYH ve cari açık verileri kullanılarak Granger nedensellik ve EKK testi yapılmıştır. Sonuç olarak, büyüme ve cari açık çift yönlü nedensellik tespit edilmiştir. GSYH'daki artışların cari açığı pozitif yönlü değişmelere neden olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Cari Açık, Büyüme, GSYH, Granger Nedensellik Analizi, EKK
Özet (Çeviri)
The relationship between the current account deficit and growing economics literature is one of the issues discussed frequently. About the relationship between the current account deficit and growth has not yet reached a consensus. Some economists have argued that while some economists are claiming that there is a strong relationship between current account deficit and growth that is a weak relationship or no relationship between the current account deficit and growth. In this study, 1998: 4-2013 : 4 quarterly , using the GDP current account deficit and exchange rate data Granger causality and OLS test was examined . As a result, the current account deficit growth and bidirectional causality has been identified. The increase in GDP the current account deficit has been determined to cause positive change. KEYWORDS: Current Account Deficit , Growth, GDP, Granger Causality Analysis, OLS