Zülfü Livaneli'nin romanları ve romancılığı
Zülfü Livaneli's novels and novel writing
  1. Tez No: 391134
  2. Yazar: GÜZEL SATIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA AKYÜZ SİZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Hakkında gazete, dergi gibi yayınlarda yazılan yazılardan, yazarla yapılan söyleşilerden yola çıkılarak hazırlanan; yazarın tüm eserlerinin incelenerek, onun popüler Türk edebiyatı içerisindeki yerinin gösterilmesinin amaçlandığı bu çalışmada“Zülfü Livaneli'nin Romanları ve Romancılığı”incelenmiştir. Giriş bölümünde 1940 sonrası Türk romanının gelişim süreci genel hatlarıyla anlatılmış ve Zülfü Livaneli'nin bu süreçteki yeri ile ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Zülfü Livaneli'nin yaşam öyküsü, sanat yaşamı, eserleri alt başlıklarla ele alınmıştır. Nurullah Çetin'in ''Roman Çözümleme Yöntemi'' adlı eseri esas alınarak ikinci bölümde roman özetlerine, üçüncü bölümde ise yazarın romanlarının anlatıcı, konu, izlek, zaman, mekân, kişiler kadrosu, olay örgüsü, olay bütünlüğü, metinler arası ilişkiler, kurgu türü, dil ve üslup olarak irdelenmesine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise, Zülfü Livaneli'nin romanları ve romancılığı ile ilgili olarak tespit ettiğimiz özellikler, ulaştığımız yargılar ortaya konmuştur. Zülfü Livaneli, karmaşık bir dönemde yazmaya koyulan, ilk romanını 1996' yayımlayan, bireysel ve toplumsal sorunları bir aydın duyarlılığıyla eserlerinde dile getiren ve bunu yaparken edindiği kültürel birikimini de eserlerine mükemmel bir uyumla aktaran çok yönlü bir sanatçıdır. Romanlarında kadın, erkek, aşk, benlik arayışı, özgürlük, insan ilişkileri, savaş, tarih, dinî ve toplumsal baskı, sürgün, ekolojik denge gibi temaları modern anlatım teknikleriyle sunan Livaneli, 1980 sonrası Türk yazınında yer alan ömrünü sanata ve edebiyata adamış özgün bir sestir.
Özet (Çeviri)
In this study which aims at indicating the place in popular Turkish literature by studying all products of the author and prepared by means of the interviews and the articles written about the author in newspapers and magazines,“Zülfü Livaneli's Novels and Novel Writing”has been investigated. In the introductory part, the progression period of Turkish novels from Tanzimat to Republic is searched and the information about Zülfü Livaneli's status in this period is given. The first part consists of the biography, profeesional life and works of Zülfü Livaneli. Based on the book“Roman Çözümleme Yöntemi”by Nurullah Çetin, summaries of the novels have been dealt with and the third part includes the study of subjects, theme, time, location, characters, plot, plot consistency, connection between the texts, types of fiction, language and genre of the author's novels' .The conclusion part is about the features of the novels and the novel writing of Zülfü Livaneli that we detected and the provisions that we reached. Based on the result of the studies and observations, it is determined that the works of Zülfü Livaneli fostered by real life have broken the records in Turkish and world literature. It is deteremined that in his novels, he explains the people's different lives, feelings and thoughts by varying them , he focuses on the problems of the people and the society affected by the charateristics of period and he sometimes explains his thoughts adhering to the litarary utterance. It is specified that the novelist who wants to be consistent about his novels is attentive both about the form and the content and he can bring them together in a perfect harmony.