Akış deneyiminin yamaç paraşütü deneyim doyumu ve yaşam doyumuna etkileri
The effect of flow experience on experience satisfaction and life satisfaction in paragliding
  1. Tez No: 391135
  2. Yazar: REYHAN ARSLAN AYAZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde tüketicilere yaşatılan deneyimler gerek akademik gerek uygulama açısından oldukça heyecan verici bir içeriğe sahip görünmektedir. Deneyimlerin tasarımı ve sunumunda yeterli materyallere sahip olduğu düşünülen turizm endüstrisi içerisinde macera turizmi alternatif tatil olanaklarına odaklanan ve yaşadıkları deneyimlere ücret ödemek isteyen turistler için uygun görünmektedir. Macera turizmi etkinliklerinde turistin akış deneyime ulaşmasının unutulmaz bir deneyimin kapılarını açacağı düşünülmektedir. Konunun önemi ile birlikte zor macera etkinliklerinden biri olan yamaç paraşütünde turistlerin akış deneyimlerinin etkileri ile ilgili yeterli çalışma yapılmadığı görülmüştür. Bu çalışmada yamaç paraşütü etkinliğinde akış kuramı, deneyimdeki öncül, özellik ve sonuçları çerçevesinde incelenmiştir. 296 katılımcıdan elde edilen veriye göre yamaç paraşütünde akış deneyiminin yaşanmasında zorluk-beceri dengesi, yoğunlaşma ve heyecan arama davranışı etkili olmakta ve akış deneyimi katılımcıların kişisel iyi oluşuna olumlu katkılar sağlamaktadır. Araştırmanın alanyazına ve uygulamaya katkıları tartışılarak gelecek araştırmalara önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Customer experience provides a new and exciting context in both academic and practical platform. Tourism industry has adequate materials to design and present an experience. Adventure tourism is also appropriate for the tourists who focus on new vacation alternatives and want to pay for experience. It's thought that adventure tourism activities have potential opening doors to memorable experiences. Despite the significance, limited research has been carried out to investigate flow experience in paragliding as a hard adventure tourism activity. The flow experience's antecedents, features and outcomes have investigated in this research. 296 questionnaires were gathered. According to the results, skill-challenge balance, concentration and sensation seeking are affective dimensions experiencing flow. It's also revealed that flow experience contributes to tourists' subjective well-being. Theoretical and managerial contributions are discussed.