Karşılaştırmalı Hukuk ve Türk Hukukunda aşırı ifa güçlüğü
Hardship in Comparative Law and Turkish Law
- Tez No: 391140
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ, YRD. DOÇ. DR. AHMET CEMİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Aşırı ifa güçlüğü hali ahde vefa ilkesinin bir istisnası olarak görünse de aslında ana kuralın sözleşme koşullarına uymak olduğu tartışmasızdır. Aşırı ifa güçlüğü halinin sonuçlarına yönelik düzenleme ahde vefa ilkesi ile çelişen değil hakkaniyet çerçevesinde onunla uyumlu olan bir düzenlemedir. İmkansızlık derecesine varmayan haller sonucunda edimler arası denge bozulduğunda dahi sözleşme lehine hareket ilkesinden hareketle çözüm bulmak gerekir; ne var ki değişen hal ve şartların sözleşme adaletini ortadan kaldırdığı durumlarda bazen sözleşmenin uyarlanmasından, sözleşmeyi feshetmeye kadar varan tedbirlerin alınması gerekebilir. Aşırı ifa güçlüğü hali ve ilgili düzenlemeler işte tam da bu sorunu düzenlemek için ortaya konulan bir çözümdür.
Özet (Çeviri)
Even though hardship seems to be an exemption to the principle of Pacta Sunt Servanda , it is beyond doubt that the fundamental rule is indeed to comply with the terms of contract.The regulations related to the consequences of hardship are regulations that are not in conflict with the principle of Pacta Sunt Servanda , but are in fact compatible with the same under the terms of equity.A solution in accordance with the terms of the favor contractus principle has to be found even in cases of disequilibrium between the parties' contractual performances resulting from circumstances which are not a degree of impossibility. Nevertheless, in cases where the changed circumstances eliminate the contract equilibrium, it may be necessary to take some measures ranging form an adaptation of the contract to the termination of the contract. The principle ofHardship, including related regulations is a solution provided specifically to regulate this problem.