Türk siyasal yaşamında Ali Coşkun Kırca
Turkish political life of Ali Coşkun Kırca
  1. Tez No: 391164
  2. Yazar: YILMAZ BARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ali Coşkun Kırca, 27.03.1927 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Ali Haşmet Bey, annesi Nefise Celile Hanım, kız kardeşi Gönül Güvenç'tir. Coşkun Kırca'nın ikinci eşi olan Beyhan Köprülü'den Gönül, üçüncü eşi Bige Ergüder'den Selcan ve Gülcan isminde toplamda üç kızı oldu. Mürebbiyesinden aldığı Fransızca eğitimi, Coşkun Kırca'nın yaşamını büyük oranda şekillendirdi. Şişli Terakki İlkokulu'ndan sonra Galatasaray Lisesi'nde öğrenim gördü. Lise'yi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisansını Paris Üniversitesi'nde tamamladı. Coşkun Kırca meslek yaşamına Dışişleri Bakanlığı'nda memur olarak başladı. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Kürsüsü asistanlığı görevinde bulundu. Dönemin hükümeti tarafından üniversite öğretim üyeliğinden el çektirilen Turhan Feyzioğlu'na destek veren Kırca asistanlık görevinden istifa etti. Bu istifa onu siyasete taşıdı ve Hürriyet Partisi'ne üye oldu. Aynı zamanda çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yazdı. Daha sonra CHP'ye katıldı. 1960 İhtilali'nin ardından Meclis'e girdi. 1961 Anayasası'nı kaleme alanlar arasında yer aldı. Birçok önemli tasarının yasalaşmasında büyük katkıları oldu. Kıbrıs kazanımlarının elde edilmesinde ciddi emeği geçti. Büyükelçilik görevinde bulundu. Galatasaray Üniversitesi'nin kurulmasında rol oynadı.“Devlet'te Yozlaşmayı Yenmek”adlı kitabında Türk politika ve idaresine yönelik önerilerde bulundu. 1995 yılında Dışişleri Bakanlığı görevinde bulundu. 24.02.2005 tarihinde solunum yetmezliği sonucu vefat etti. Oyunculukta başarılı olan Kırca, opera ve yemek yapma yeteneğine sahip olup, düzgün Fransızcasıyla dikkat çekiyordu. Çok yönlüydü. Keskin zekâsı ve iyi bir belagati vardı. Hazırcevaptı. Siyasette“şahin”olarak adlandırılırdı. Çok çalışkan ve azimliydi. Büyük bir Atatürk hayranıydı. Vatanseverdi. Doğuştan sahip olduğu yetenekleri itibariyle Türk bürokrasisinde ve siyasetinde ön plana çıkarak, kritik görevler üstlendi.
Özet (Çeviri)
Ali Coşkun Kırca was born in İstanbul on 27.03.1927. His father's name is Ali Haşmet, mother's name is Nefise Celile, sister's name is Gönül Güvenç. Gönül is from his second wife Beyhan Köprülü, Selcan and Gülcan from his third wife Bige Ergüder, in total he has got three daughters. He received from the French governess education, Coşkun Kırca's life was largely shaped. After Şişli Terakki Primary School was educated at Galatasaray High School. After finishing high school he graduated from İstanbul University Faculty of Law. Completed his master's degree at the University of Paris. Coşkun Kırca began his professional life as a civil servant in the Ministry of Foreign Affairs. In 1956, Ankara University Faculty of Political Sciences of the Department of Economics, worked as an assistant. Turhan Feyzioğlu was dismissed from the university lecturer by the term government, Kırca supported him so resigned from post. His resignation carried him to the membership of Hürriyet Party. At the same time, he wrote articles for various magazines and newspapers. Then he joined to CHP. After the 1960 Revolution, he entered to the Parliament. He took part in the formation of 1961 Constitution. He contributed greatly to many important bills which were enacted. He contributed so much efforts on the gains of Cyprus issue. He worked as an embassador. He played some role in establishment of the Galatasaray University.“Overcoming as Corruption in Government”in his book has sugesstions for Turkish politics and public administration. He worked the Ministry of Foreign Affairs in 1995. On 24.02.2005, he died because of respiratory failure. Coşkun Kırca has the ability to great acting, opera and cookery. He spoke French better than a French. He was so talented faces. He had a sharp intelligence and a great rhetoric. He was witty. He was accepted as“hawk”in politics. He was very hardworking and determined. He was a big Atatürk fan. He was patriotic. Based on innate abilities that are as at the forefront of the Turkish bureaucracy and politics, he has assumed critical tasks.