1 Numaralı Sivrihisar Kadı Sicili'nin 81 - 162. sayfalarının çeviri yazısı ve tahlili
No. 1 Sivrihisar Qadi Registers of 81 - 162. text translation and analysis of the page
  1. Tez No: 391165
  2. Yazar: GÖZDE KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Osmanlı Devleti'nde kadıların verdiği hükümlerle, devlet merkezinden gelen ferman, emir ve tebliğlerin tutulduğu defterlere şer'iye sicili denir. Bu çalışma Osmanlı Devleti'nin mahkeme kayıtlarını kapsayan şer'iye sicillerinden Sivrihisar'a ait bir numaralı defterin çeviri yazısı hazırlanıp değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmada şer'iye sicilleri ışığında yöre halkının sosyal, kültürel ve ekonomik durumu anlatılmıştır. Araştırmada şer'iye sicilleri hakkında kısa bilgiler verilerek bu serinin Osmanlı Tarihi'ndeki önemi de vurgulanmıştır. Çalışmaya destek olması bakımından Sivrihisar'ın kısa tarihi araştırılmış ve kültürel değerleri hakkında bilgi verilmiştir. Bir numaralı Sivrihisar şer'iye sicili toplam 237 sayfa olup 81–162. sayfaları arasında 227 adet hüküm bulunmaktadır. Bu hükümler arasında tereke, vasi tayini, vekâletname, vakfiye, borç ve alacak davaları, hırsızlık, adaletname, buyruldu ve şahitlik gibi konular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In Ottoman Empire, Kadıs' Judgements and fermans, commands that come from center of the state where recorded in notebooks which are called sharia register. This study aims to transcribe and evaluate the notbook no:1 which contains sheriah judical records of Sivrihisar City of Osmanlı Empire. Also In this study, our aim is to investigate; social, cultural and economic lives of Sivrihisar's people, with the help of Sivrihisar sharia registers. this registers evaulated in terms of our historical background. Also try to gave information about Sivrihisar City's history and it's cultural estate shortly. There are totally 237 verdicts in that notebook, 81- 162. pages about 227; inheritance, guardian, power of atterney, Wakfiyye, deptand owing suits, warning, theft, justice and witnessing Sertifica.