Sosyal medyada yer alan pazarlama faaliyetlerinin toplum üzerindeki etkileri
The impacts of social media marketing activities on society
  1. Tez No: 391169
  2. Yazar: SERPİL GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TEBERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İletişim teknolojilerindeki yaşanan hızlı değişim ve yenilikler yaşamın her alanını etkilemektedir. Bu yeniliklerin şüphesiz en etkili olanı toplumsal iletişime yeni bir boyut getiren internettir. İnternetin hızla yayılması ve gelişen web teknolojileri yeni bir medya sistemi ortaya çıkarmıştır. Kullanıcılarının kendi içeriklerini ürettiği çift yönlü bir paylaşımın olduğu bu yeni ortama sosyal medya denilmektedir. Sosyal medya sadece bireyler için değil kurumlar ve markalar içinde önemi hızla arttan yükselen bir değer olmuştur. Bu özellikleri dikkate alındığında sosyal medyanın ve sosyal medyada uygulanan pazarlama faaliyetlerinin toplum üzerinde nasıl bir etki bıraktığı merak konusu olmuştur. Bu çalışmada günümüzde çok yaygın olarak kullanılan sosyal medya ortamlarında yer alan pazarlama faaliyetlerinin kullanıcılar ve toplum üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu incelemek amacıyla sosyal medyanın gelişim süreci ve günümüzde geldiği nokta araştırılmış, sosyal medya ağları incelenerek oluşum, gelişim ve etki alanları üzerinde durulmuş, sosyal medya pazarlaması ve geleneksel medya pazarlaması incelenip karşılaştırılarak etkilerine değinilmiştir. Bu kapsamda sosyal medya kavramı araştırılarak, sosyal medya araçları ve sosyal ağ siteleri incelenerek sosyal medya pazarlamasındaki yerleri ve etkileri üzerinde durulmuştur. Sosyal medya pazarlama süreci ve geleneksel medya pazarlama süreci incelenerek, her iki pazarlamanın avantaj ve dezavantajları üzerinde durularak oluşturdukları etkiler incelenmiştir. Bu çalışma sosyal medyadaki pazarlama faaliyetlerinin nasıl yapıldığı, hangi yöntemlerin kullanıldığı ve sonuçlarının dünyada ve içinde bulunduğumuz toplum üzerindeki etkilerini açıklayan konusunda uzman kişilerle gerçekleştirilen görüşmelerle bir durum analizi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Fast improvement pace in communication technology has impact on social life. Internet has the most impact within these. Fast penetration of internet and new web applications created a brand new media system which is called social media. The users of social media creates content and the information flow is not one way. Social media due to its popularity became very important for brands and corporations. Considering these, the impact of social media on society became a popular topic. In this research the progress of social media, contemporary use of it, social media applications and their impacts will be analysed and social media will be compared with traditional media in order to understand its impacts on individuals and society where the social media is extensively used. In this study, the notion of social media will be researched, social media agents and websites will be analyzed and their position in social media marketing and their effect will be mentioned. By analyzing the process of social and traditional media marketing, all the advantages and disadvantages will be covered. This study includes a situation analysis of how social media marketing operates, which methods are used, what are the effects of their use on the society and interviews with marketing professionals.