Sosyal medyada pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin marka bilinirliliğine etkisi üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
The effects of social media marketing activities to consumer's trademark awareness: A study on university students
- Tez No: 391171
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
2015 yılı itibariyle sosyal medya kullanıcıları arasında; kurum, kuruluş ve işletme yöneticileri, bürokratik yönetim kademesindeki liderler, politikacılar, öğrenciler, reklamcılar, blog yazarları, basın mensupları ve aklımıza gelen her kademeden insan aktif kullanıcı konumundadır. Sosyal medya oldukça geniş kitlelerin bir araya geldiği ve etkileşimde bulunduğu bir platformdur. Bu çalışma teori ve uygulama bölümlerinden oluşmaktadır. Bu çalışma sosyal medyada pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin marka bilinirliliğine ve sosyal medya kullanımının satın alma öncesi tüketici davranışlarına olan etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teori bölümünde; sosyal medya ve ortamları, sosyal medyadaki pazarlama faaliyetleri, sosyal medyadaki pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin marka bilinirliliğine etkisi konuları ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; sosyal medyada pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin marka bilinirliliğine ve satın alma öncesi tüketici davranışlarına olan etkisini belirlemek amacıyla hazırlanmış olan anket, üniversite öğrencileri tarafından cevaplanmıştır. 306 üniversite öğrencisinin verdiği cevaplar sonucu ortaya çıkan veriler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak sosyal medyada pazarlama faaliyetlerinin, marka ve işletmeler açısından önemli olduğu, tüketici tarafından da önemli kabul edildiği ortaya konmuştur. Sosyal medyayı aktif kullanan markalar, satın alma öncesi tüketicileri etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Since 2015, institutions, foundations, business management or organization's administrators, leaders in bureaucratic administration, politics, students, advertisers, blog writers, press members and so on have played a part of social media users as the active users. The social media is a quite wide platform gathering variety of people and interacting with. This thesis aims at pointing out the effects of the social media marketing activities to the consumer's awareness on the trademark and the effects of using the social media to consumer behaviors prior to purchasing. In the theory section, the literature is given about the topics related to the effects of the social media and environment, the social media marketing activities to the consumer's trademark awareness. In the study section, a questionnaire was established and answered by the university students in order to present the effects of the social media to the consumer's behaviors on the market. The dataset obtained from 306 university students were next analyzed by SPSS software package. As a result, it has been stated that the social media marketing activities are important especially in terms of the trademarks and managements and also of the consumers.