Palplanşlı yanaşma yapılarının kompüter destekli geoteknik analizi ve projelendirilmesi
  1. Tez No: 24674
  2. Yazar: EREN ÜLKÜDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ABSTRACT An abrupt change in the elevations of adjoining horizontal soil surfaces is frequently necessary in civil engineering applications as a geometric design requirement. The soil at the higher elevation is then prevented from sliding out by a retaining structure, which can be of several types, including primarily the sheet piling in coastal and marine structures, as the quay walls. Several mathematical theories have been developed to represent or at least to approximate the actual soil pressure distribution along a sheet piling wall. The conventional theory that neglects the elastic deformations in the deflected shape is a simple approach, however, it involves extreme difficulties for the hand computations in multi-layered soil profiles. The problem becomes increasingly more difficult in the case of the existence of the hydrostatic pressures. While the belief is that the more advanced linear and non- linear theories depending on the soil modulus concept are to provide more accurate pressure distributions along the sheet piling, these theories can not give the embedment depth in advance, which is of a key importance in the design. Hence the conventional theory will keep its privileged status even in the future, as being at least as first approximation and as a final check. As the main target in this thesis work that submitted as a partial fulfillment to the degree of master of science in engineering, the computerization of the conventional theoretical analysis of sheet piling walls in multi-layered soil profiles under the presence of the hydrostatic loads have been aimed and successfully completed up to the extend of both the cantilever and anchored types with free supports in the soil. Programming codes in BASIC ars presented in the appendix to the text. They have been worked out possibly as much to be readable with ease, to keep a minimum memory and running time-, and to provide the outputs in the proper formats suitable for the engineering usage and the academic preferences. - xn -
Özet (Çeviri)
ÖZET Zemin profilinde farkı yükseltilerde komşu iki düzey oluşturulması biçimindeki geometrik düzenlemelerde, zemin kaymasını önlemek için şev teşkili veya dayanma yapılarının inşaatı gerekli olmaktadır. Palplanş duvarları profiller veya levha elemanların, genellikle düşey ve aralıksız olarak yan yana dizilmeleri ile oluşturulan bir dayanma yapısı türü yapısı olup, kıyı ve deniz yapılarında yaygın olarak kullanılır. Nitekim ağır dayanma yapılarının oturtulmasına elverişli zemin tabakaların ancak derinlerde bulunduğu akarsu, göl ve deniz kıyılarında, bu tür yapıların kazıklı derin temellere oturtulması veya büyük hacımlarda nitelikli dolgu, anroşman kütleleri üzerinde teşkili, süre ve maliyet yön ler inden palplanş konstrüksiyon lar ı ile karşılaştırıl maları sonucunda, çoğun ekonomik ve pratik limitler içinde bulunmayabilir. Zemin itkileri, sürşarj ve hidrostatik yükler ile zorlanan palplanş duvarları, zeminlerin yanal deformasyonu sonucu oluşan pasif dirençler ile dengelenir. Palplanş boyunu kısa tutmak üzere, bir veya birkaç seviyede teşkil edilen ankraj çubuklarından da yararlanılmaktadır. Deniz yapılarında çoğunlukla ankrajlı palplanşlar kullanılır. Nitekim konsol palplanşlar, ankrajlı palplanşlara oranla, daha fazla deplasman ve deformasyon yaptıkları için ancak, çok yüksek almayan dolguları tutmak, veya kazı hendeklerini geçici bir süre için güvenli kılmak gibi amaçlar için kul lan ı lma k tad ır. Planlama aşamasında palplanş tipi seçiminden başlayıp, palplanşlar ın projelendirmesi ve şantiyede zemine aplikasyonu aşamalarına değin, gerektiğinde bakım onarım işleri de içinde olmak üzere, palplanş uygulamaları geniş, yeterli bilgi ve deneyim birikimini gerektirir. Bütün bu aşamaların başlangıcında ise, gereken zemin etüdleri önceden kararlaştırılmış ve gerçekleştirilmiş olmalıdır. Palplanşlar ın konvansiyonal yöntem ile analizi, palplanş boyu gibi dizayn için en önemli sonucu da vermektedir. Gysa, Winkler hipotezi veya diğer non-lineer yatak katsayısı yaklaşımları ancak belirli bir palplanş boyunca profildeki yük dağılımlarını ortaya koymakda olup, palplanş dengesini sağlayacak olan uygun çakma derinliğini belir tmemekted ir. Bu neden ile palplanşlar ın önce konvansiyonel yöntem ile analizinin yapılıp çakma derinliğinin belirlenmesi, sofistike matematik modellerden yararlanılmak istenilmesi durumlarında da, gerekli olmaktadır. - ı -Konvansiyonel yöntem ile analizde ise, çok tabakalı zeminlerde hesapların el ile yapılmasını mümkün kılmayacak derecede büyük güçlükler ile karşılaşılır. Hidrostatik yüklemenin de dikkate alınması gereken durumlarda bu güçlük daha da artmaktadır. El ile hesaplamadaki güçlükler açısından, çok tabakalı zemin profilleri için konvansiyonel yöntemin kompüter izasyonu, bu yüksek lisans tezi çalışmaları kapsamında, güncel önemde bir konu olarak görülüp ele alınmış ve sonuçlandırılmıştır. Tez metni beş ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler dışında Türkçe ve ingilizce birer özet, ve bir literatür listesi verilmiştir. Kompüter programları ve uygulama örnekleri tez metnine ekli alarak sunu lmuştur. Birinci bölüm, deniz yapılarında palplanş uygulamalarına ilişkin bilgilerin genel ve özlü olarak yer verildiği bir giriş bölümü n i te liğ inded ir. Problemin matematik formülasyonu ikinci bölümde verilmiştir. Kompüter programlarının tanıtımı üçüncü bölümde yapılmıştır. Dördüncü bölümde, çözümlenen uygulama örnekleri ve bu örnekler üzerinde oluşturulan irdelemeler sunulmuştur. Beşinci bölüm, sonuç ve önerilerin yer aldığı son bölümdür. Bu tez metni çalışmaları kapsamında palplanşlara ilişkin değişik konulardaki yayınlar üzerinde genel bir literatür taraması da yapılarak belirlenebilen yayınlar literatür listesinde verilmiştir. Palplanş lar ın geomekaniği ve yapısal analizine ilişkin olarak, zemin basınçlarının ve hidrostatik yüklerin gerçek dağılımı üzerinde ileride yapılacak kapsamlı akademik araştırmalar sırasında, daima baslangıçda bir ilk yaklaşım ve son kontrolda da bir referans olarak sonuçlarından yararlanılacak olan palplanşlar m konvansiyonel teorisi'nin sunulan kompüter izasyonundan, araştırmacıların yararlanması, mümkündür. Program yazılımları, BASIC dilinde, izlenebilir, sistematik ve yalın bir düzenleme ile verilmiştir. Konvansiyonel teori uygulamada, güvenli yönde kalmak üzere, hesap ile bulunan çakma derinliğinin SO - 40 '/. gibi bir oranda arttırılması, veya zemin direnç kapasitesin inin 60 - 80 '/. gibi bir oranda azaltılarak hesap yapılması ile, ku l lanılamaktır. Uygulama örnekleri üzerinde elde edilen sonuçlardan, bu iki yaklaşım arasında genel bir tutarlılığın varlığı izlenimini vermektedir. - ıı -