Devlet - PKK çatışmasında yakınlarını yitirmiş kişilerin algı ve beklentileri
The perceptions and the expectations of the people who lost their relatives in State - PKK conflict
  1. Tez No: 391209
  2. Yazar: GÜLŞAH SAVAŞ ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Devlet-PKK çatışmasında yakınlarını yitirmiş kişilerin algı ve beklentilerini analiz etmektir. Araştırmanın verileri, Diyarbakır, İstanbul ve Trabzon illerinde yüz yüze yapılmış mülakatlardan oluşmaktadır. Bu bağlamda, PKK ile devlet arasındaki çatışmalarda birinci derecede yakınlarını yitirmiş toplam 60 asker ve militan yakını ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Mülakatlar vasıtasıyla katılımcıların,“şehitliğe, PKK'ya, devlete, Kürt sorununa ve çözümüne, birbirlerine (Türklere/Kürtlere) ve demokratik açılıma ve barışa”yönelik görüş ve beklentileri alınmıştır. Araştırma konusu, çatışma analizi ve çözümü teorik çerçevesi içerisinde analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, asker ve militan yakınların birçok konuda farklılaşmalarına rağmen, barış konusunda benzer kanaatleri taşıdıkları ve barışı arzuladıkları görülmektedir. Araştırma bulguları, her iki tarafın da birbirine karşı tarihsel travmalardan kaynaklanan önyargılara sahip olduğunu ve bu nedenle barışı tam olarak içselleştirmediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the perceptions and the expectations of the people who have lost their close relatives in the state-PKK conflict in Turkey. The study is based on face to face in-depth interviews conducted in Diyarbakir, Istanbul, and Trabzon. A total of 60 close relatives such as parents and brothers/sisters of the Turkish soldiers and the PKK militants killed in the conflict have been interviewed through a semi-structured interview form. The thematic analysis method has been used to analyze the data obtained from the interviews. The participants were asked their views on issues such as“martyrdom”,“PKK”,“state”,“the Kurdish question and resolution”,“each other (the Turks/the Kurds)”,“democratic initiative, and peace process”. The results of the interviews have been evaluated within the theoretical framework of the conflict analysis and resolution discipline. While the views of relatives of the soldiers and the militants differ on many issues, they share similar views on the peace as they all desire the peace. The study also reveals that both sides have prejudices against each other as a result of the historical traumas and have not internalized the peace.