Yapı denetim sözleşmeleri
Building control (inspection) contracts
- Tez No: 391378
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Ülkemizde uygulanmakta olan yapı denetim sisteminin incelenmesi tezimizin kapsamını oluşturmaktadır. Tezde, yapı denetim olgusunun başlangıcından bugününe kadar geçirmiş olduğu tüm yasal düzenleme ve uygulamalara başta (yürürlükten kalkan) 595 s. Yapı Denetimi Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 4708 s. Yapı Denetimi Hakkında Kanun olmak üzere yer verilmiştir. Tezde; yapı denetim olgusu yapı denetim sözleşmeleri ekseninde tanımlanmaktadır. Yapı denetim sözleşmesinin tarafları olan yapı denetim kuruluşu ve yapı sahibinin yanı sıra, yapı denetim laboratuvarları, yapı denetim komisyonları ve ilgili idare de bu sayede ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Yapı denetim sözleşmesinin şekli, kuruluşu ve özelliklerinin yanı sıra sözleşme taraflarının ve ilgili diğer kişi ve kuruluşların hak ve yükümlülükleri de tezin inceleme planında yer almaktadır. Yapı denetim sözleşmesinin sona ermesi, sona erme halindeki sorumluluk hükümleri Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği uyarınca açıklanmıştır. Ayrıca, ülkemizde yapı sektörü ile bağlantılı sigortalama faaliyetlerine kısaca değinilmiş, henüz uygulaması olmayan yapı denetime bağlı sigortacılık düzenlemeleri de öneri bazında tartışılmıştır. Yapı denetim sözleşmelerini incelediğimiz bu tezde, özel hukuk kurallarının özellikle Borçlar Hukuku kural ve ilkelerinin yanı sıra yeri geldikçe İmar Hukuku ve İdare Hukuku kurallarına da yer vermiş bulunmaktayız. Konunun hukuk sistemimiz içerisinde görece yeni olması sebebiyle sınırlı sayıda olan mahkeme kararlarına da değinilmiş ve uygulamadan örneklerle konu anlatılarak hukuk literatürümüze katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Examination of the building control system is being implemented in our country is the scope of this thesis. Since the beginning of the building control regulations till today, all the regulations are examined, such as Decree No: 595 About Building Control (repealed) and Law No: 4708 Building Control (Inspection) Code. Building control system is described by using the building control contracts. It is examined the parties of the building control contracts; the building control firm and the building owner and also building control laboratory, building control commission and the administration in the thesis. Also, the type, content and conclude of building control contract, and the parties, the rights and obligations of the parties are determined in the scheme of thesis. The breach of building control contract and liabilities are explained according to Law No:4708 Building Control Code and Building Control Regulations. The insurance system which is related to construction field is mentioned and the new solutions about the insurance in building control system is tried to find out. Civil law rules, especially Turkish Code of Obligations are the main rules and regulations in this thesis' scope, but Administrative Law and Construction Law regulations are also used. Building control system is in progress in Turkey and just because of this, there aren't so many court decisions. We tried to reach out all the related court decisions and examine them and applications of building control. By this way, we intended to contribute to the law literature.