Yapım işlerinde 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals encountered in construction works according to the Law no. 4735 Public Procurement Contracts Law
- Tez No: 507594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kamu kaynağını kullanarak 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihale edilen işlere ait sözleşmelerin düzenlenmesi ve uygulanması ile ilgili usul ve esasları belirlemek için çıkarılan 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda yapım işlerine ilişkin uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır. Kanunun uygulanmasına yönelik çıkarılan yönetmelik, şartname ve tip sözleşmeler açısından uygulama aşamaları anlatılarak kamu kurum ve kuruluşları, işin uygulamasında görev alan yapı denetim görevlileri ve yükleniciler açısından değerlendirme yapılmıştır. Kanunun yürütülmesi aşamalarına konu olan Mahkeme kararları, Sayıştay kararları, Kamu İhale Kurumu kararları ile Yüksek Fen Kurulu kararları emsal gösterilerek sözleşmelerin uygulamasından dolayı ortaya çıkan hususlara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise yapım işlerinde 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda karşılaşılan sorunlar belirtilerek çözüm önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we address the problems encountered in the application of construction works and propose solutions according to the Public Procurement Contracts Law no. 4735, which was issued in order to determine the principles and procedures regarding the regulation and application of the contracts related to the construction works procured under the Public Procurement Law numbered 4734 by utilizing the public financial sources. The regulation introduced to enforce the law and its implementation stages are explained from the perspective of specification and type contracts and evaluated from perspective of public institutions and organizations, building supervision duties, and contractors. The coverage of this work includes the issues arising from the implementation of the contracts pointed to a precedent to the court decisions subjected the execution of the law , the Court of Accounts decisions, the decisions of the Public Procurement Authority, and the decisions of the Higher Board of Science. Last but not least, suggestions and solution proposals are mentioned for the problems encountered in the construction works according to Public Procurement Contracts Law No. 4735.