Kamuda modern arşivcilik uygulamaları ve Tanzimat Dönemi ile karşılaştırılması
Modern archival studies in public and comparison with the Tanzimat Period
- Tez No: 391410
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanın mutlu ve güvenli bir ortamda yaşama isteği, ortak paydaları olan diğer insanlarla bir araya gelerek ilk örgütlü toplumları oluşturmasını sağlamıştır. Bu örgütler zamanla devlete dönüşmüştür. İnsanın hem birey hem de bağlı olduğu topluluğun diğer birey ve toplumlarla etkileşim içinde olması, zamanla karşılıklı hakların ve yükümlülüklerin oluşmasına neden olmuştur. Yazının bulunmasından itibaren ise hak ve yükümlülükler yazılı olarak belgelenerek ispat yoluna gidilmiş böylece arşivle kendiliğinden oluşmuştur. İlk zamanlarda üretilen belgeler az miktarda olduğundan belgeye ulaşılmasında bir sorun yaşanmamış ancak belge miktarının artması ise mevcut belgelerin bir sistem dahilinde muhafazası arayışının oluşmasına neden olmuştur. Bireyin ya da toplumun yaptığını belgelemesi bu dünyada bir iz bırakma ihtiyacından dolayı olduğu düşünülebilir. Kamu adına yaptıklarını belgelemesi ise başkalarının görmesinden sakınca duymadığı her durumda hesap verebileceğini gösterir. Aksini düşündüğümüzde yani belgelere erişim sağlanamıyorsa yaptıklarının görülmemesini, dolayısıyla hesap vermekten kaçındığı sonucu çıkarılabilir. Modern toplumlarda ise devlet, şeffaflık, hesap verilebilirlik, maliyet ve verimlilik ilkeleri gibi misyonlar yüklendiğinden, kamu adına yaptıklarını belgeler, istenildiği zaman belgelere erişilecek şekilde sistem kurar ve ürettiği bilgileri faydaya dönüştürür. Belgelerin sayısı arttıkça önemli belgelerle işlemi bitmiş artık ihtiyaç duyulmayan evrakları ayırt etmek, milli hafızayı oluşturmak, bilgiden verimli bir şekilde faydalanmak amacıyla kamuda arşivlerle ilgili bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmamızda Standart Dosya Planının bir kısmı aynı faaliyeti yapan 3 farklı kurumdaki uygulaması ve ayıklama ve imha işlemlerinin hem fiziksel hem de elektronik ortamda mevcut düzenlemelere göre nasıl yürütüldüğü üzerine bazı tespitler yapılmıştır. Cumhuriyet, Osmanlı Dönemi bürokrasisinin bir takım geleneklerini de sorunlarıyla birlikte devraldığı düşünüldüğünden çalışmamızda bu kısmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The desire to live a peaceful and safe environment of people caused to come together with other people to make consensus of the formation of the first organized society. These organizations have turned to a state over time. To interact with other individuals and society both as individuals and communities where people depend, has led to the creation of mutual rights and responsibilities over time. By the invention of letters, the rights and responsibilities have been made to prove documented in writing so that the archives were formed spontaneously. The first time there has not been a problem in the documents produced to document the achievement is only slightly increased the amount of documents has led to the formation of housing search within a system of existing documents. The individual or the society is doing documentation is considered to be due to the need to leave a mark on this world. The documentation shows that they can be held accountable on behalf of the public mind in all situations where hearing from others to see. Failure to do so they can not be seen when we consider the access to documents is not available, and therefore concluded that avoid giving account. In modern society, government, transparency, accountability, they do missions, such as cost and efficiency principles in the name of public documents is loaded, the system is unable to access the documentation at any time and converts the information to produce benefit. As numbers of documents increased, new studies have been conducted on archives in public in order to benefit from information in an efficient manner by distunguishing important papers from unusable and unnecessary ones. In this study, a part of Standard File Plan engaged in the same activity 3 of the application and the selection and disposal of the different institutions, both physically and has made certain findings on how the electronic media carried out according to existing regulations. Republic also a team tradition of Ottoman bureaucracy over our study is considered together with the problems is given in this section.