Türk edebiyatında konusunu Türk tarihinden alan romanlar: 1996 - 2000
Novels from the subject of Turkish history in Turkish literatüre: 1996 - 2000
- Tez No: 391431
- Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1231
Özet
Çalışmamız basım tarihi 1996-2000 yılları arasında olan tarihî romanları kapsamaktadır. Beş yıllık dönemde yayınlanan 53 roman, zaman, mekân, kahramanlar ve bakış açısı kriterleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Zaman bölümünde; kronolojik zaman, kozmik zaman, sosyal zaman unsurları yanında romanda zamanın çoğaltılması teknikleri tespit edilmiştir. Mekân bölümünde, romanda kullanılan mekânları özelliklerine göre(Açık mekân, Kapalı mekân vs.); kahramanlar bölümünde, roman kahramanları tarihî veya kurmaca oluşlarına, cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, mesleklerine ve sosyal konumlarına göre sınıflandırılmıştır. Bakış açısı bölümünde ise romanlarda kullanılan anlatım yöntemleri ve romancının eserdeki görüntüsü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined about the historical novels which were published in 1996-2000. We analyzed fifty three historical novels which were published in these five years according to their time, place, characters and point of views. On the 'time' part, we determined chronological time, cosmic time, social time, elements and the techniques for increasing the time ind the novel. On the 'place' part, we classified the places according to their specialities (Open Places, Closed Places, etc.) on the 'characters' part, we classified the characters according to their reality or fictionality, sexuality, education, profession and social life. On the 'point of view' part, we told about the narration methods which were used on the novels and writers opinions shortly.