Türkiye'nin Türk dünyası politikaları: Bağımsız Türk Cumhuriyetleri ile ilişkiler
Turkic world policies of Turkey: Relations with Independent Turkic Republics
- Tez No: 391432
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye'nin Türk dünyası politikalarıdır. Bu çerçevede Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ilişkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel problemi, güçlü tarihsel ve kültürel bağlara rağmen, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile etkin ilişkiler geliştirememesidir. Bunun nedeni olarak, Türkiye'nin Türk Dünyası'na gereken önemi vermediği düşünülmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, Türk dünyasının ortaklıkları ve farklıları kritik edilmiştir. Bu çerçevede isimlendirme sorunu, temel ortaklıkların görünümü ve tarihsel dönemdeki yakınlık ve kopukluk ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri, 1991'den bu güne imzalanan anlaşmalar çerçevesinde ele alınmıştır. Anlaşmalarda ortaya konan hedefler ve bunların gerçekleşme düzeyi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinin uluslararası örgütlerdeki konumlanmaları ele alınmıştır. Bu sayede, söz konusu ülkelerin ortak hareket edip etmedikleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda tarihsel ve kültürel bağların güçlü olduğu görülmüştür. İlişkilerin geliştirilmesinde önemli bir mesafe alınmasına rağmen hedeflenen seviyeye ulaşılamadığı anlaşılmıştır. Neden olarak Türkiye'nin Türk dünyasına gereken önemi vermediğine yönelik tespit güçlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Turkish world policies of Turkey. In this respect it is elaborated on the Turkic wold relations of Turkey. The basic problematic of the study is the dissability of Turkey in developing effective relations with Turkic world, despite of powerful historical and cultural ties. As a reason of this can be seen as the Turkey's ignoration of Turkic World. Study consists of three chapters. In the first chapter it is criticized the smilarities and the differences of Turkic world. In this framework it is elaborated on the problematic of naming, the appearence of the basic associations and the affinity and rupture from the historical viewpoint. In second chapter, Turkey's economical, political and cultural relatinos with Turkic Republics are taken with regard to the agreements that have been signed since 1991. The targets that is set forth in those agreements and their levels of realization are investigated. In third chapter, it is covered that the status of Turkey and Turkic Republic in the international organizations. By this means, it is investigated that whether such countries are cooperated or not. At the conclusion, it is seen that the both cultural and historical ties are strong. Also it is understood that although there are much measures taken in order to developing relations, it is still less than what is projected. As a reason, the evaluation concerning the Turkey's ignorance to the Turkic world is become more strong.