Osmanlı'da para vakıflarının işleyişi ve muhasebe uygulamaları: Davudpaşa Mahkemesi Para Vakıfları
Functioning of the cash waqfs and accounting practices in the Ottoman Empire: Cash Waqfs of Davudpaşa Court
- Tez No: 391464
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Çalışmada para vakıfları işletme usullerinin hem vakıf müessesesinde hem de diğer kullanım alanlarındaki yeri araştırılmıştır. Bu çerçevede vakıf müessesesi içinde para vakfı türlerinin de ayrıca incelenmesi konu bütünlüğü açısından gerekli görülmüştür. Vakfiyelerin yanı sıra muhasebe örnekleriyle de vakıfların uygulamada gelir-gider dengelerini nasıl korudukları ve sürdürülebilir kıldıkları incelenmiştir. Ayrıca aynı bölgeye ait vakfiyelerin değerlendirilmesiyle para vakıflarının hayır müesseselerinin sürdürülebilirliğine olan katkıları da araştırılmıştır. Bu müesseselere kurucu vakıfları dışında diğer vakıflar tarafından yapılan katkıların zaman içindeki seyri takip edilmiştir. Vakfiyelerde yer alan ayrıntılar sayesinde mahallelerin ortak kullanım alanlarının işlevleri, geçirdikleri ihyalar, tamirler ve görevlileri hakkındaki bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the operating principals of cash waqfs in terms of both the founder waqfs and the other utilized areas. In this context, for the completeness of the subject, it is also necessary to investigate the different kinds of cash waqf in the whole waqf system. Besides the vaqfiques, the accounting records have been also investigated to see in what way they kept the incomes and expenses in balance and sustainable. By the evaluation of the vaqfiques in the same region, it is also investigated the contributions of the cash waqfs to the fact that how affect whether charity waqfs was perdurable. The contributions of the cash waqfs to these foundations besides founder have been followed for the period considered. The details in vaqfiques helped us to make an evaluation about the functionality, restorations, and officials of common places in mahalle.