Ünye vakıfları
  1. Tez No: 109288
  2. Yazar: NECMİ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
4. ÖZET Dini, hukuki ve sosyal bir müessese olan vakıflar Türk - İslam tarihinin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatında önemli bir rol oynamıştır. Herhangi bir zorlama ve mecburiyet olmadan insanlığa karşı bir şeyler yapma arzusu, vicdani bir hizmet duygusu insanların vakıf müesseseleri kurmalarında önemli bir rol oynamıştır. Kendi memleketim olan Ünye ile ilgili olarak yapmış olduğumuz bu çalışmada; Ünye'de bulunan vakıf eserleri, ulaşabildiğimiz kaynakların bizlere yapmış olduğu kılavuzluk ölçüsünde tanımaya ve tanıtmaya çalıştık. Vakıf kayıtlarında Ünye ile ilgili bilgilere XVIII. yüzyıldan itibaren rastlanmaktadır. Bu durum daha önceki dönemlerde Ünye'de demografik açıdan nüfus yoğunluğunu gayr-i müslim halkın oluşturduğunu göstermektedir. Bundan dolayı Tapu tahrir defterlerinde ve diğer arşiv kayıtlarında Ünye'deki vakıflarla ilgili olarak XVIII. yüzyıl öncesinde bir kayda rastlanmamıştır. Ünye ile ilgili vakıf kayıtlarında; vakıf kuran kişilerin arazi, dükkan gibi gayri menkuller yerine para vakfettikleri görülmektedir. Bu durumun sadece Ünye'deki vakıflara mahsus olmayacağı düşünülürse Osmanlı'da para vakıflarının XVI. Yüzyıldan itibaren Osmanlı alimlerinin de izin vermeleriyle arttığı anlaşılmaktadır. Ünye'ye ait vakfiye defterlerinden anlaşıldığı kadarıyla yaklaşık 95 kişinin para vakfetmiştir. Vakıf kayıtlarından vakıflarda görevli personele verilen ücretler, vakıf giderleri, vakıf görevlilerinin vefat, tayin, azil, asalet ve vekalet durumları anlaşılmaktadır. Ünye'de bulunan vakıf eserlerin büyük çoğunluğunu camiler teşkil etmektedir. Kaynaklardan anlaşıldığı kadarıyla Ünye'de 58 adet cami, 17 adet mescit, 2 adet medrese, 1 adet sıbyan mektebi ve bir adet zaviye bulunmaktadır. Vakıf kayıtlarının yetersizliği göz önünde bulundurulacak olursa genel olarak yapılan çalışmanın eksiklikleriyle beraber şehircilik tarihine sosyal, kültürel, ekonomik ve dini alanlarda kalkılan olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Foundations, that are religious, jurdical and social associations, has played an important role in social, cultural and echonomical areas of Turkish - Islamic history. Desire of servicing people at any part of life, without a compulsion, has played a great role for associating these foundations by people. In this investigotion, which we have done in my home country Onye, we he ve tried to have information and present the foundations ir* Ünye by the guideness of the resources that we could find. In the records of foundations, it has found information about Ünye begining from 18th century. It has understood by these informotions that most of Ünye's population before 18th century were Non - Muslim. Becouse of that, it hasn't found a registration about Ünye foundations before 18th century in the register of title deeds and the other archieves. In the registrations of Ünye Foundations it has seen that people, who have associated these foundations, have dedicated money instead of lands and shops. If it is thought that this position isn't only for Ünye, it has understood that the number of money foundations at Ottoman Empirement has increosed by the permission of Ottoman scholars. About 95 person have dedicated money according to the registirations of Ünye foundations. We have seen the dismission, principality, procuration positions, death dates, salary amounts of personnel and expenditures of Mast of Ünye foundations are mosques. As seen in this resources, there are 58 mosques, 17 masjids, 2 medressehs, 1 primary school and 1 dervish lodge in Ünye. If we take into consideration the deficiency of foundation archieves, with the deficienscies, we think that this investigation will contribute to the city history in social, cultural, echonomical and religious areas.