Türkiye'de 1980 sonrası bölücü terör faaliyetleri ve yazılı basında yer alış biçimi
Separatist terror activities in Turkey after 1980 and manner of presentation in written media
- Tez No: 391465
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma terör-medya ilişkisini inceleyerek Türkiye'de yazılı basının terör haberlerini nasıl verdiğini saptamak için hazırlanmıştır. Çalışmada literatür ve gazete taraması yöntemi kullanılmış, söylem analizi yapılmıştır. Uluslararası bağlamda terörün tarihçesi, kaynakları ve kökleri incelendikten sonra terör-medya ilişkisi ele alınmıştır. Türkiye'de bölücü terör hareketleri bağlamında PKK terör örgütü incelenmiştir. Türk basınının terör haberlerini nasıl bir söylemle verdiğini saptamak için söylem analizi yapılarak PKK'nın gerçekleştirdiği 21 Ekim 2007 Dağlıca baskını ve 29 Nisan 2009 Lice saldırısı 7 gazeteyi kapsayacak şekilde incelenmiştir. Olayların inceleme süresi 15 günle sınırlandırılarak Cumhuriyet, Birgün, Hürriyet, Zaman, Evrensel, Türkiye ve Milliyet gazetelerindeki bütün haber ve yorumlar analiz edilmiştir. Dağlıca saldırısında Evrensel, Hürriyet, Türkiye ve Cumhuriyet incelenirken, Lice saldırısında Milliyet, Birgün, Cumhuriyet, ve Zaman Gazetesi incelendi. Yapılan çalışmada literatür taraması, gazete taraması ve söylem analizi neticesinde terör ile medya arasında çift yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Terör örgütleri eylemlerle propaganda yaparken basın da terör haberlerinin rağbet görmesinden dolayı bu haberlere geniş yer ayırarak haber ihtiyacını karşılamaktadır. Dolayısıyla da iki taraf da birbirini kullanmaktadır. Türk basınında ise haberlerin veriliş şekli tamamen gazetenin ideolojisi çerçevesinde şekillenmektedir. Ana akım medya haberleri milliyetçi söylemle verirken Sol ve Kürt medyası PKK ve Kürt sorunu çerçevesinde vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in order to determine how does written media present the terror news by analyzing the terror – media relationship. In the study, literature and newspaper surveying was used and discourse analysis was made. After analyzing the history, sources and roots of terror internationally, terror – media relationship was discussed. In the context of separatist terror activities in Turkey, PKK terrorist organization was analyzed. In order to determine with which discourse does Turkish press present terror news, discourse analyze was conducted and October 21, 2007 Dağlıca raid and April 29, 2009 Lice assault actualized by PKK were analyzed in a way to involve 7 newspapers. By limiting the review period of incidents to 15 days, all news and comments in Cumhuriyet, Birgün, Hürriyet, Zaman, Evrensel, Türkiye and Milliyet newspapers are analyzed. While Evrensel, Hürriyet, Türkiye and Cumhuriyet were reviewed for Dağlıca assault, Milliyet, Birgün, Cumhuriyet and Zaman Newspaper were reviewed for Lice assault. As a result of literature review, newspaper review and discourse analysis in the study, it was concluded that there is a bidirectional relationship between terror and media. While terrorist organizations are making propaganda with their activities, the press is broadly ranking these news and fulfilling their news requirements due to terror news being in demand. Thus, two sides are using each other. In Turkish press, presentation of news are totally shaped around the political view of the newspaper. While mainstream media is presenting the news with nationalist discourses, Left and Kurdish media are presenting these within the frame of PKK and Kurdish problem.