Türkiye'de havayolu ulaşımında havaalanlarının yeri ve çevresel etkileri: Sabiha Gökçen Havalimanı örneği
Importance and spatıal effects of airports on Turkey's air transportation: Sabiha Gokcen Airport example
- Tez No: 391471
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Ulaşım, Geography, Public Administration, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
1912 yılından bu yana Türkiye'de gelişen bir sektör olan havayolu ulaşımı, özellikle 2000'li yıllardan itibaren hızlı bir büyüme sürecine girmiştir. Bu büyüme ile birlikte Türkiye'de havayolu ulaşımının merkezi durumunda olan İstanbul'un rolü daha da güçlenmiştir. İleri Teknoloji Endüstri Parkı'nın bir unsuru olarak planlanan ve 2001 yılında faaliyete geçen Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye'nin en hızlı büyüyen havalimanıdır. Yurt içi yolculukların ağırlıklı olduğu havalimanı Anadolu Yakası başta olmak üzere İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bursa'ya hizmet vermektedir. Son yıllarda Atatürk Havalimanı'nın kapasite sınırlarına ulaşması ile önemi daha da artan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın çevresinde yarattığı değişim de oldukça büyüktür. Önceleri tarım arazilerinin ve meraların ağırlıklı olduğu bölge, sanayi bölgesi ilan edilmesinin ardından yoğun göç ve gecekondulaşma ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak Kurtköy'de faaliyete geçen havalimanı ile bölgenin sosyo-ekonomik hayatında adeta bir dönüşüm yaşanmış, ticaret ve turizm amaçlı kullanımlar gelişmeye başlamıştır. Ekonomik anlamda değeri artan bölgenin yerleşim yapısında da önemli bir değişim yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air transportation that is a growing sector in Turkey since 1912 has entered a rapid growth process since the 2000's. Along with this growth, the role of Istanbul which is the center of the air transportation has been further strengthened. Sabiha Gokcen Airport which was planned as a component of High-Tech Industrial Park and began operations in 2001 is the fastest growing airport in Turkey. The airport is used mainly for domestic transportation and it serves especially for the Anatolian side of Istanbul and for Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa as well. Sabiha Gokcen Airport's importance has increased after Atatürk Airport reached capacity limit. Also it's effects on land use around the airport is great. The area which was previously farmland and pasture land faced with intense migration and squatting after the announcement of its being an industrial zone. With the construction of airport a transformation has experienced on socio-economic life of the region, tourism and commerce has begun to flourish. A significant change in the pattern of settlement has seen after the economic value of the region has increased.