Çağdaş cam sanatında açık alev ile şekillendirmenin yeri
Flameworking techniques in contemporary glass art
- Tez No: 391515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma sıcak cam şekillendirme tekniklerinden biri olan açık alev ile şekillendirme uygulamalarının çağdaş cam sanatındaki yerini ve önemini konu almaktadır. Konuyu üç ana bölümde ele alan çalışmanın ilk bölümünde açık alev ile şekillendirmenin tarihçesinden başlayarak tanımı yapılmakta, şekillendirmede kullanılan malzeme ve farklı yöntemler anlatılmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde, açık alev ile şekillendirme yönteminin dünya ve ülkemiz çağdaş cam sanatındaki yeri irdelenerek, son bölümde ise bu yöntemle çalışan yerli ve yabancı sanatçıların deneyimleri ile çalışmalarına yer verilmektedir.Sonuç kısmında ise açık alev ile şekillendirme yönteminin sunduğu olanaklardan bahsedilerek, değişen dünyada tekniğin avantajlarını fark edip çağdaş sanat içerisinde kullanmaya başlamış Amerika, Avrupa ve birkaç Uzakdoğu ülkesinden bahsedilmektedir. Türkiye'de ne yazık ki etkin bir sanat aracı olarak kullanılmaması eleştirilerek, tekniğin geliştirilmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the importance of flameworking applications in the scale of contemporary glass art, which is one of the most important techniques of hot glass shaping.The study goes into the flameworking technique with three main sections; first section is dedicated to history of flameworking by its descriptions and the description of materials and different methods which are using in flameworking.In the second section of the study examines the importance of the flameworking technique both in universal and national scale. Tha last section contains the list of the foreign and local artists who are working with the flameworking technique with their works and experiences. Lastly, in the conclusion section of the study, unlimited possibilities of the flameworking technique and the countries which have already realized the advantages of the technique and started to use it, such as United States of America, European countries and couple of Far Eastern countries. Unfortunately study, criticize the Turkey's lack of flameworking technique usage as an efficient art tool, and makes recommendations about to develop the technique.