2000'li yıllarda Türk televizyon dizilerinde çalışma ve yapım koşulları, bu koşulların üretime etkisi
The working and production conditions of the Turkish TV series and their effects to the output in the 2000s
- Tez No: 391531
- Danışmanlar: PROF. ALEV İDRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, yerli televizyon dizilerinin çalışma, yapım ve üretim koşulları incelenerek bu koşulların elde edilen ürünlerin kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Popüler kültür ve tüketim alışkanlığı zemininde yapılan incelemeler üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde dizi izleme ediminin temeli ve izleyicilerin tercihlerinin kökeni araştırılırken, ikinci bölümde Türkiye özelinde televizyon izleyicilerinin ve izleme alışkanlıklarının gelişim aşamaları tarihsel koşullar içinde değerlendirilerek gerek üretim gerekse tüketim ilişkilerinin temellerini incelemek amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde aktarılanlar ışığında 2000 sonrası yerli dizilerdeki üretim koşullarının üretilen işler üzerindeki etkisi ve koşulların iyileştirilmesi, düzenlenmesi halinde olabilecekler araştırılmıştır.Bu tezde genel olarak yerli dizilerin yayınlandığı ilk yılların toplumsal ve ekonomik alt yapısının gerek televizyon izleyicisinin alışkanlıklarını belirlemekte, gerekse sektör dinamiklerinin oluşmasını sağlamakta çok büyük rolü olduğu görüşü savunulmaktadır. Bu nedenle televizyonun ülkeye girişi, yaygın hale gelmesi, televizyonda yayınlanan ilk yabancı ve yerli diziler ile seyircinin kurduğu ilişki, dönemlerinin tarihsel zemini ortaya koyulduktan sonra verilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde yerli dizilerin çalışma ve yapım koşullarının üretilen işler üzerinde çok önemli bir etkisi olduğu doğrulanmış, bu koşulların iyileştirilmesi ve yasal güvenceye alınması halinde daha iyi sonuçların elde edilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study analyses the working conditions in Turkish TV series' production and discusses the effects of these conditions' on the quality of the shows.The analyses are based on the concepts of popular culture and habits of consumption throughout the study. While the first section explores the act of watching TV series by discussing the viewers' choices and their reasons, the second section analyses the historical development of Turkish viewers viewing habits and thus discusses the relationship between the production and consumption of TV shows. In light of the information provided in the first two sections, the third section investigates the correlation between the conditions of production and the quality of the end-product by focusing on Turkish TV series that have come out since the year 2000, and discusses the possible effects of improved and regulated working conditions. The study defends the idea that the social and economic climate of the era Turkish TV series were first produced had a substantial impact not only on TV viewing habits but also on the dynamics within the sector. Therefore, the introduction of TV usage in Turkey, its spread across the country and the reactions of the viewers were analysed only after the brief histories of the respective times were introduced.The study proves the direct positive correlation between the working conditions during the production of Turkish TV series and the quality of the shows, and states that the quality of the shows would increase with improved conditions and necessary regulations.