Postmodern moda estetiği
Esthetics of postmodern fashion
  1. Tez No: 391532
  2. Yazar: LEYLA AKSOY GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Postmodern olarak tanımlanan tarihsel dönemde, sanat ve tasarım tarihinin moda ile ilgili olan yakın geçmişine ait bir inceleme niteliğinde olan bu çalışmada, bu dönemin belirleyici kavramlarının, önemli sanatçıları ve moda tasarımcılarının etkili 'iş'leri ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Özellikle belli sanat eserleri ve tasarım örnekleri üzerinden yapılan bu değerlendirmede, postmodern estetik kaygıların ve bu kaygıların yönlendirdiği görsel ve düşünsel tavrın, modaya olan etkileri sorgulanmıştır. Bu bağlamda, postmodern dönemin kültürel anlamda oluşan esnek ve kaygan zemininin sanatta olduğu gibi; tasarım alanında, özel olarak bu çalışmanın konusu olan moda tasarımı alanında da farklılıklar yarattığı görülmüştür. Dört ana bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde,“postmodern”ve“modern”tanımları arasındaki geçişin nasıl yaşandığına dair kültürel alana ait örnekler üzerinden açıklamalar yapılmış, bu açıklamalar karşılaştırmalı dönemsel bir analiz halinde sunulmuştur. Özellikle postmodern dönemin estetik değerleri ile ilişkilendirilmiş belirgin kavramları tanımlanarak, kavramsal olarak estetik bir çerçeve içerisinde moda tasarımına etkileri anlatılmıştır. İkinci bölümde, postmodern dönemin popüler kültür dahilinde şekillenen estetik kategorilerinden biri olarak kiç kavramı sorgulanmış; özgünlük ve kopya ilişkisi üzerinden moda tasarım örnekleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, postmodern dönemde yorumlanan gerçeklik kavramının hipergerçeklik nosyonu ile ilişkilendiği 'simulakr'lar ve moda alanında etkili olan kitle iletişim araçlarından bahsedilmiştir. Son bölümde ise, öncelikle avangart kavramı irdelenerek kuramsal olarak açıklanmış; kavramın moda üzerine yansımaları tartışılmıştır. Özellikle Japonya ve Belçika gibi iki farklı coğrafyaya ait tasarımcı ve tasarım örnekleri ile avangart kavramının ilişkisi değerlendirilmiştir. Postmodern döneme ait, sanat ve tasarıma ilişkin bu kavramlar, özellikle“postmodern estetik”odaklı bir menzilde araştırılmış ve yorumlanmıştır. Modanın bir tasarım biçimi olarak, görsel ve düşünsel açıdan değerlendirilerek yorumlandığı bu çalışmada, böylece yakın dönem moda tarihine yönelik bir incelemede de bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Postmodern, estetik, moda tasarımı, kavram, avangart.
Özet (Çeviri)
As a research about recent past of fashion which is closely related to history of art and design; in this thesis, the relation between significant artists, fashion designers and their 'influential' pieces of work of the historical period called 'postmodern'and its deterministic concepts is evaluated. In this evaluation, particularly over some certain pieces of art and examples of design, the impressions of postmodern aesthetics and the visual and intellectual view of postmodern aesthetical apprehensions to fashion is questionized. In this context, as in art, considerable differences are created also in the field of design, especially as a subject of this thesis, fashion design, in the flexible and slippery ground of cultural sense of postmodern time. In the first part, there are explanations with examples of cultural extent about how the transition occurred between the descriptions of 'modern' and 'postmodern'. Afterwards, aesthetic values of postmodern time and the appearant notions related to it are described. Besides, effects of philosophical relations of those notions to fashion are examined within the conceptual aesthetical network. In the second part, the notion of kitsch, as one of the esthetical categories in postmodern time is questionized and some examples of fashion design are evaluated over the relation between originality and copy. In the third part, the 'simulacr's which are related to hyperreality and the interpreted concept of reality with the effective mass communication media in the field of fashion design are mentioned. In the final part, firstly the concept of avant-garde is theoretically semtinized and the reflections of the concept to fashion are discussed. Afterwards, the relation of the concept of avant-garde and fashion designers, examples of design belonging to different geographical areas especially like Japan and Belgium is considered. Not only the concepts which concerns art and design of postmodern period are searched and interpreted specifically in the terms of“postmodern aestethics”in this study, but also from the aspects of visual and intellectual views of fashion design as one of forms of design, it can be considered as a general survey about recent fashion history. KEYWORDS: Postmodern, aesthetics, fashion design, concept, avant-garde.