Türkiye'de alternatif enerji kaynaklarının ekonomik açıdan irdelenmesi
Analysis of alternative energy sources in Turkey economic point of view
- Tez No: 391579
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geçmişten bugüne dünyanın en önemli konularından biri olan enerji kaynakları 1970'li yıllarda yaşanan petrol krizleri ile daha belirgin hale gelmiştir. Bu zamana kadar sınırsızmış gibi kullanılan enerji kaynaklarının bir gün bitebileceğinin anlaşılması küresel ölçekte enerji kaynaklarına sahip olma yarışını başlatmış ve günümüzde Orta Doğu'da yanan ateşin nedenlerinden biridir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kömür ve düşük miktarlarda üretimi yapılan petrol ve doğal gaz gibi fosil kaynakların ömürleri azalmaktadır. 2013 yılında Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılık oranının %73'lere ulaşması, enerji kullanımına bağlı olarak CO2 salım değerlerinin artmaya devam etmesi ve enerji fiyatlarında artışların yaşanması gibi nedenler alternatif enerji kaynaklarını gündeme getirmektedir. Enerji arz güvenliğini sağlayabilmek, ülkesel ve bireysel bazda enerji harcamalarını azaltabilmek ve enerji kullanımından kaynaklanan çevresel sorunlara çözümler üretebilmek için alternatif enerji kaynaklarının kullanımı oldukça önemlidir. Bu çalışmada alternatif enerji kaynakları PESTLE Analiz yöntemi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda Türkiye'de alternatif kaynakların üretiminde fosil kaynakların neden olduğu çevresel olumsuzlukların azaltılabileceği ancak bu kaynaklardan daha fazla kullanımı sağlayacak teknolojik ve hukuksal yapının yeterli olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ekonomik açıdan alternatif enerji kaynaklarının kullanılması dış ticaret açığını azaltıcı bir etkide bulunacaktır ancak kullanılacak olan alternatif kaynakların tamamının maliyetini karşılamak kısa vadede oldukça zordur.Sonuç olarak Türkiye'nin enerji sorununa çözüm olabilecek düzeyde alternatif kaynaklara sahip olması bu kaynakların değerlendirilmelerini gerektirmektedir. Türkiye'nin dış ticaret açığının yarısına yakınını enerji ve türev ürünlerin oluşturması bu gerekliliği destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
From past to present, energy sources which were one of the world's most important issues have become more pronounced after the oil crises in the 1970s. Understanding being finished of unlimited use of energy has begun rice having energy sources at global scale so far and it is one of the causes of fire burning in the Middle East at nowadays. Turkey as well as in the whole world, the life of coal and fossil fuels such as oil and natural gas produced at low amounts has been decreased. In 2013, reasons such as reaching of Turkey's energy dependence ratio to foreign countries to 73%, continuity of increase in CO2 emissions depending on the energy use, and experiencing an increase in energy prices have emerged alternative energy sources to the agenda. Use of alternative energy sources is very important in order to ensure security of energy supply, decrease energy cost at national and international level, and produce solution recommendations for environmental problems resulting from energy use. In the study, PESTLE Analysis was used to examine alternative energy sources. According to research findings, it can be said that environmental degradation caused by fossil fuels in Turkey can be reduced in the production of alternative sources, but technological and legal structure is not sufficient to allow greater use of these resources. Economic point of view, the use of alternative energy sources will result in reducing deficit of foreign trade, but covering the cost of all alternative sources to be used is difficult in the short term. As a result, having alternative resources at a level that Turkey can solve her energy problem requires assessment of these resources. That energy and its derivatives constitute nearly half of the foreign trade deficit of Turkey supports this requirement.