Bilişim teknolojileri kullanımı ile stratejik karar verme arasındaki ilişki: İstanbul'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between usage of information technologies and strategic decision making: A research about four and five star hotels being in service in Istanbul
- Tez No: 391598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilişim teknolojileri günümüzde en önemli rekabet araçları arasındadır. Bilişim teknolojilerini elinde bulunduran ülkelerin diğer ülkelere göre daha güçlü ve gelişmiş olduğu bilinmektedir. Bilişim teknolojileri, hızlı değişen rekabetçi ortamda işletmelerde alınan stratejik kararların etkinliğini ve verimliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle stratejik kararların alınmasında ve uygulanmasında bilişim teknolojileri oldukça önemli bir role sahiptir. Bu noktadan hareketle bu araştırmada bilişim teknolojileri kullanımı ve stratejik karar verme arasındaki ilişkinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul?da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni ulaşılabilir büyüklükte olduğu için örnekleme yöntemi tercih edilmemiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Toplamda 110 otel işletmesine ulaşılmış ve araştırma verileri her bir otelin üst düzey yöneticilerinden elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 18.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma verilerine yüzde, frekans, Kruskal- Wallis testi, Mann Whitney U testi, faktör analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, bilişim teknolojilerine ilişkin boyutlar; bilişim teknolojilerine yaklaşım boyutu, bilişim teknolojilerinden yararlanma boyutu, bilişim teknolojilerini kullanım boyutu, bilişim teknolojilerini önemseme boyutu olarak ortaya çıkmıştır. Stratejik karar vermeye ilişkin boyutlar ise yönetsel faktörler, bilgi teknolojileri boyutu, rakipler boyutu ve karar destek sistemleri boyutu olmak üzere dört faktör altında toplanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak yapılan korelasyon analizi sonucunda bilişim teknolojileri kullanımı ve stratejik karar verme arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yöneticilerin stratejik kararlarına ilişkin düşüncelerinin demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies are among one of the most important means of competition. It is known that the countries having information technologies are stronger and more developed than other countries. Information technologies affect efficiencies and productivities of strategic decisions made by business in rapidly changing competitive environment significantly. Due to this reason, information technologies play a highly fundamental role in making and implementing strategic decisions. From this point of view, investigating the relationship between information technologies and strategic decision making is aimed in this research. Four and five star hotels being in service in Istanbul have formed the population of the study. Whole number exemplification is used in the research and all the four and five star hotels in Istanbul are incorporated into sampling. Data of the research in which Quantative Research Method has been used, was obtained by using questionnaire technique. Within this context, all of the population is discussed; however, 110 hotels took part in the research. The data of the research is composed of the responses of a senior manager from each hotel. The data obtained from the research is analyzed by using SPSS for Windows 18.0 Program.The results of analysis are presented by using descriptive analysis technique. In consequence of the analysis, approach road to information technologies, benefit road from information technologies, utilization road of information technologies, negligible of information technologies are found out as dimensions of information technologies. The dimensions associated with the strategic decision making are managerial factors, dimension of information technologies, dimension of competitors and dimension of decision support systems. By the end of correlation analysis being the suitable for the purpose of the research, it has been found out that there is a relationship between usage of information technologies and strategic decision making. Additionally, managers? thoughts with reference to strategic decisions are different with regards to demographic attributes.