Avukatlık sözleşmesinde ücret
Advocacy engagement fee
- Tez No: 391599
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Melikşah Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Avukatlık sözleşmesi doktrinde yer edinmiş olsa da ilk defa hukuk literatürüne 1136 sayılı Avukatlık Kanununda değişiklik yapılmasını öngören 4667 sayılı kanun ile girmiştir. Avukatlık Kanununun 163 vd. maddelerince düzenlenen avukatlık sözleşmesi uyarınca artık avukat ile iş sahibi arasında çıkacak olan uyuşmazlıklarda hangi hükümlerin uygulanacağı netlik kazanmıştır. Böylece avukat ile iş sahibi arasında çıkabilecek olan ücret uyuşmazlıkları da dahil uyuşmazlıklara öncelikli olarak Avukatlık Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanacaktır. Bununla birlikte Avukatlık Sözleşmesi her ne kadar 6098 sayılı T.B.K. m. 502 vd. düzenlenen vekalet sözleşmesine benzese de kendine özgü kuralları olan bir sözleşmedir. Dolayısıyla öncelikli olarak uyuşmazlıklarda Avukatlık Kanunu'na, burada uyuşmazlığa ilişkin bir çözüm bulunamadığı takdirde niteliğine uygun düştüğü ölçüde T.B.K. nun vekalet sözleşmesine ilişkin hükümlerine bakılmalıdır. Avukatlık sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Avukatlık sözleşmesi uyarınca avukat iş sahibine karşı belirli bir hukuki yardımda bulunma borcu altına girerken iş sahibi de avukata ücret ödeme borcu altına girmektedir. Buradaki ücret belirlenebilir bir ücrettir. Dolayısıyla sözleşmenin başında ücret belirlenebileceği gibi daha sonra ücrete ilişkin başkaca bir sözleşme yapılmak suretiyle de belirlenebilir. Avukat iş sahibinden söz konusu ücreti aralarında her hangi bir sözleşme bulunmasa da talep edebilir. Ücretin sözleşmede bulunmaması sözleşmenin geçerliliğini etkilemediği için sözleşmenin kurucu unsuru değildir. Bu bakımdan T.B.K. nun genel hükümleri uyarınca avukatlık sözleşmesi tarafların rızasına uygun olarak her hangi bir şekle tabi olmadan kurulabilir. v Avukat ile iş sahibi bazen yapmış oldukları Avukatlık Sözleşmesine ücrete ilişkin her hangi bir kayıt koymayı unutabilecekleri gibi, ücretin belirlenebilir olmadığı veya yapılmış olan ücret sözleşmesinin geçersiz olduğu durumlarda söz konusu olabilmektedir. Bu durumda avukatlık ücretinin nasıl belirlenebileceği Avukatlık Kanunu'nun 164/IV. maddesinde açıklığa kavuşturulmuştur. Söz konusu düzenleme uyarınca Avukatlık Ücreti yetkili merci tarafından belirlenecektir. Yetkili merci avukatlık ücretini belirlerken davanın değeri para ile ölçülemiyorsa yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen değer üzerinden, dava değeri para ile ölçülebiliyorsa yine Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen ücretten az olmamak koşuluyla dava değerinin %10 u ila %20 si arasında bir bedel belirleyecektir. Avukat ile iş sahibi avukatlık sözleşmesi uyarınca serbestçe kararlaştırabildiği ücrete gerek avukatlık kanununda gerekse başkaca kanunlarda bir kısım sınırlamalar mevcuttur. Bu sınırlamalar; avukatın ücretsiz dava almaması, dava sonucuna katılamaması, ihtilaflı şeyin ücret olarak kararlaştırılamaması, ücretin belli bir işle sınırlanması, asgari ücret tarifesinde gösterilen miktarın altına inilmemesi ve dava veya hükmolunacak şeyin değerinin %25'inden fazla bir oran üzerinden ücretin kararlaştırılamamasıdır.
Özet (Çeviri)
Even if Advocacy Agreement is accepted in doctrine, it took place in law literature with the change of 1136 numbered Advocacy Code by 4667 numbered code. In this book Advocacy Agreement is arranged the beginning of 163 and so. After this code took place it became clear that which law will be applied to contradiction between lawyer and client. Consequently, if there is a contradiction between lawyer and client Advocacy Code will be applied to contradiction such as advocacy fees. Nonethless, even if seems the similar to retainment act which is stated in Turkish Obligation Code n. 502 and the rest, it is sui generic agreement. So, first Advocacy Code must be applied to contradiction, if there is no code to solve contradiction it can be referred to Turkish Obligation Code if there is a similar code in that book then it can be applied. Advocacy agreement is a service contract that fastens obligations to both parties. According advocacy agreement lawyer has law aid obligation to client on the other hand client has fee obligation to lawyer. In the advocacy agreement this fee is a determinable fee and it can be determined at the beginning of agreement. If this fee is not determined later or there could be another agreement for this fee. Lawyer can ask advocacy fee from the client if there is no agreement between them. This fee is not agsine qua non for the advocacy agreement. So even lawyer and client didnt mention fee in their agreement it doesnt affect the agreement's validation. Furthermore lawyer and client make advocacy agreement without any special formation. Sometimes lawyer and client may forget to put fee in their agreement, moreover their fee can not be determined or the agreement may be null. In these conditions advocacy fee will be determined by the authorized bodies according to vii Advocacy Code number 164/IV. According to this code authorized body should decide the undetermined fee for the cases or transactions which can not be valued by money according to the Minimum Lawyer's Fee Tariff. For the cases which can be valued by money the determined fee can not be under the determined fees on Minimum Lawyer's Fee Tariff but it should be determined according to lawyers' service %10 or %20 of the case value. Lawyer and client can determine advocacy fee freely in the freedom of contract. But there are some restrictions in Advocay Code and some other special codes. Restrictions concerning the determination of fee stated at law are as follows: lawyer can not take a case without fee, fee can not be determined as the thing in dispute, fee can not be limited with the job as well as it can be determined more than %25 of the value of case or case related issue.