Yabancılar Hukuku çerçevesinde uluslararası koruma
International protection with in the framework of Foreigner's Law
  1. Tez No: 391621
  2. Yazar: ZEYNEP DENİZ ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sosyal açıdan tümü göç olarak adlandırılan sığınma, iltica ve göçün tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Savaşlar veya baskıcı rejimlerin ortaya çıkardığı insan hakları ihlalleri, doğal afetler ve iklim koşulları sonucu, yaşam mücadelesi içerisinde olan insanlar, gerek bireysel gerekse yoğun nüfus hareketleri meydana getirirler. Yaşanan bu nüfus hareketlerinin mağdur konumuna getirdiği kişileri, kendi vatandaşı oldukları ülkelerin koruyamaması ya da korumak istememesi, uluslararası koruma kurumunu ortaya çıkartmıştır. Devletlerin, kendi vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde korumak ve güvence altına almak gibi, yükümlülükleri vardır. Söz konusu hak ve özgürlüklerin, menşe ülke tarafından korunmadıkları veya korunamadıkları durumlarda, kişilerin sığınma talep ettikleri ülkeler, sığınma talebinde bulunan kişilerin haklarını güvence altına alarak iyileştirmekle yükümlüdürler. Bu kişilerin, tehlike veya tehdit altında bulundukları ülkelere geri gönderilmeleri veya sınır dışı edilmeleri, uluslararası hukuk yönünden mümkün değildir. Diğer taraftan, devletler bu kişilere, ülkelerinde yaşayan diğer yabancıların faydalandıkları haklardan yararlanmalarını temin etmek ve ayrımcılık yapmamakla yükümlüdürler. Bu yükümlülükler, insancıl hukuk, yapıla geliş kuralları, taraf oldukları uluslararası andlaşmalar ve Uluslararası Adalet Divanı-UAD, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi-AİHM gibi, mahkeme kararlarından kaynaklanmaktadır. Konu, yabancılar kapsamında oldukları kabul edilen, sığınmacı, mülteci vatansız veya göçmenlerin gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde temel hak ve özgürlükler yönünden, uluslararası minimum standartlar düzeyinde yararlanmaları ve bu bağlamda koruma altına alınmalarıdır.
Özet (Çeviri)
The history of asylum, immigration and refuge all of which are socially dubbed immigration is as old as the history of humankind. As a result of natural disasters, climatic conditions, wars or human rights violations caused by oppressive regimes, people in struggle to survive bring about both individual and massive population movements. Their own countries'not being able or not wanting to protect those who are bedevilled by these population movements emerged the international protection. Government have some obligations as protecting and guaranteeing the basic rights and freedoms of their citizens at both international and national levels. In circumstances in which the mentioned rights and freedoms are not or could not be protected by the country of origin, the country or the countries into which the individuls demanded to refuge are obliged to better the rights of people demanding to refuge by taking them under guarantee. These people's being sent back to the countries where they are hang by a thread or their being deported is not possible in terms of international law. They, on the other hand, are required to enable these people to benefit from the rights from which the other foreigners benefit in the country and not to discriminate. These requirements stem from humanist law, their habitual rules, international agreements to which they are side of, and court decisions taken by bodies such as international court of justice (icj) or European court of human rights. The subject is the benefiting of refugees, asylum-seekers, stateless or immigrants, admitted to be foreigners, from rights and freedoms at both national and international levels at least in the minimum basis and their being taken under protection in this regard.