Hukuki boyutuyla işyerinde psikolojik taciz
Mobbing at workplace from a legal perspective
  1. Tez No: 391620
  2. Yazar: BENAY KESKİN İŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma hayatında, farklı karakterde insanların bir arada bulunmaları zorunluluğundan dolayı işçi ile işveren arasında ya da işçiler arasında sürekli çatışmalar meydana gelmektedir. Bu çatışmalara, çok eskilerden bu yana her işyerinde rastlanabilmektedir. Günümüzde bir sosyal risk haline gelen işyerinde psikolojik taciz de bu çatışmaların ortaya çıkardığı bir olgudur. Çalışma hayatının kendisi kadar eski olan işyerinde psikolojik taciz (mobbing) kavramı ancak son yıllarda kapsamlı bir tanımlamaya kavuşmuş ve çok tartışılan hukuki kurumlardan biri haline gelmiştir. İşyerinde psikolojik taciz, çalışana uygulanan psikolojik veya fiziksel şiddetli bir baskı olup mağdur çalışanda boyutu önceden kestirilemeyecek olumsuz ve kalıcı etkilere yol açan sistematik bir süreçtir. Bununla elde edilmek istenen, çalışanı bezdirerek işine kendi isteği ile son vermesidir. Doğaldır ki bu durum işçiyi etkilediği kadar işyerini ve toplumu da etkilemektedir. Bu çalışma ile işyerinde psikolojik tacizin unsurları ele alınarak kavramın açıklanması hedeflenmekte ve Türk Hukuku'ndaki yeri, başvurulabilecek yasal yollarla birlikte içtihat ve mevzuat ışığında ayrıntılı bir biçimde incelenmektedir. Bunun yanında, bu çalışmada işyerinde psikolojik tacizin farklı yaklaşımlar çerçevesinde mukayeseli hukuktaki yeri üzerinde de durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are constant conflicts between employee and employer and among the workers due to the obligation for people in different characters for being all together in professional life. These conflicts can be faced in every business since very old times. The psychological harassment at workplace which becomes a social risk in present, is a phenomenon occurred by these conflicts. The mobbing concept in the workplace which is as old as the professional life, has reached to a detailed definition in the last years and has become one of the most discussed legal entities.The psychological harassment in the business is a violent psychological or physical pressure applied to the employee and is a systematic process causing negative and persistent affects on the employee which cannot be doped. The purpose here is to have the employee resign with his own will by harassing him. It is so natural that this situation affects the business and society as well as the employee.This study aims to identify the concept by considering the elements of the psychological harassment at workplace and to examine its place in Turkish law with the applicable legal methods under the legislation and court practices. Besides, this study also considers the place of the mobbing in the comparative law and within the frame of the different approaches.