Mapping a neoliberal transition: the case of Sulukule
Bir neoliberal geçiş sürecinin izini sürme: Sulukule örneği
  1. Tez No: 391686
  2. Yazar: ELİF KEVSER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma temel olarak neoliberalizmin lokalleşme sürecini, devletin neoliberal politikalarından biri olan kentsel dönüşüm projeleri ve buna eşlik eden sivil toplum sektörünün gönüllü faaliyetlerine odaklanarak konu edinir. Toplumun geri kalan kesimiyle sınırları olan bir Roman mahallesini merkeze alarak kentsel dönüşüm projelerinin uygulanma sürecini ve bu projelerin mantığını sorgular. Uygulanan kentsel dönüşüm projesi sonucunda yeniden oluşan güç ilişkileri ağı içinde yer alan gönüllüler üzerinden sivil toplum sektörünü ve bu sektörün faaliyetlerini sorunsallaştırır. Bu çalışma, devletin ve gönüllülerin“güçlendirme”adı altında Romanları normalize etmelerini neoliberalizmin lokalleşmesi olarak okur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to fundamentally cover the subject of the process of localizing neoliberalism through examining one of the state's neoliberal policies, the urban transformations projects, as well as the volunteer work undertaken by nongovernmental organizations (NGOs) towards this. By focusing on a Roma district which lies beyond the borders of society, this study examines the urban transformation projects carried out as a result of these neoliberal policies and the reasoning behind them. This study points out NGOs and their activities, the result of these urban transformation projects and the resulting web of power relations, as the main underlying problem. The tendency of the state and volunteers to try to normalize the Roma, under the banner of“empowerment”, is read as a localization of neoliberalism.