Tobacco smuggling in the Black-Sea region of the Ottoman Empire 1883-1914
Osmanlı Devleti'nde Karadeniz Bölgesi'nde tütün kaçakçılığı 1883-1914
  1. Tez No: 391688
  2. Yazar: MUSTAFA BATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DENİZ AKARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı Reji şirketinin kuruluşundan sonra artan tütün kaçakçılığını tanımlamaktır. Bu tanımlama için Reji Şirketinin kuruluşundan sonra tütün sektöründe ortaya çıkan değişikliklere ve bu bağlamda artan kaçakçılık ile Reji şirketinin ilişkisine değinilecektir. Osmanlı tütün üreticileri 1883 yılında kendi yaşam alanlarını denetleyen bir yapı ile karşılaştılar. Reji şirketi iyi örgütlenmiş yapısıyla tütün üretiminin ve ticaretinin belirli kurallar çerçevesinde yapılmasını sağlamaya çalıştı. Şirket ayrıca tütün üretimi ve ticareti üzerinde etkin denetim sağlamak için kolcu olarak bilinen silahlı güvenlik güçlerine sahipti. Kolcular şirketin başarısının arkasındaki en önemli etkenlerden biriydi. Sektörde ki değişikliklerden olumsuz etkilenen, üretici ve tüccar alternatif yapılanmalar içerisine girerek tütün sektöründe var olmaya devam etti. Alternatif yapılanmaların bir örneği olarak, `kaçakçılık? bu dönemde oldukça popüler hale geldi. Farklı toplumsal gruplar daha fazla kazanç elde etmek veya Reji?nin onları sektör dışına itmesinden dolayı doğrudan kaçakçılığa yöneldi veyahut kaçakçı olarak kabul edilen toplumsal gruplarla işbirliğine gitti. Osmanlı hükümeti bu problemi çözmek istese de Reji ile tütün sektörünün paydaşları arasında bir orta yol bulamadı. Bunun en temel nedeni hükümet ile Reji?nin kaçakçılık tanımının farklı olmasıydı. Osmanlı Devleti?ne gore, kaçakçılık şehirler arasında izinsiz ve silahlı şekilde dolaşarak hem güvenlik zaafiyetine neden olan hem de kaçak ticaret yapan gruplar için kullanılmalıyken, Reji şirketi, izinsiz üretim yapan çiftçiden, izinsiz satış yapan tüccara kadar bir çok üreticiyi ve tüccarı kaçakçı olarak kabul etmekte ve Osmanlı hükümeti buna açıkça karşı çıkmaktaydı. Hükümet, güvenlik zaafiyetine ve bazen de ölümlere neden olan bu grupları ayrıca eşkiya olarak kabul ederken, Reji şirketi kaçakçı olarak kabul ettiği tüm toplumsal grupları aynı zamanda eşkiya olarak kabul ederek devlet desteği olmadan kaçakçılığın dolayısıyla da eşkiyalığın bitirilemeyeceğini iddia ediyordu. Böyle bir durumda orta yolu bulamayan hükümet, idareyi değiştirecek alternatif bir yapıyı da daha önceden Duyun-i Umumiye ile imzaladığı anlaşmalardan dolayı kuramadı. Hükümet ayrıca şirketi maddi krizler karşısında hızlca avans alabileceği bir kurum olarak görmekteydi ve bu yüzden bir çok olumsuzluğa göz yummak zorunda kalmıştı. Bu şartlar altında Reji şirketi tütün sektörünü 1883 yılından 1925 yılına kadar kontrol etmeye devam etti.
Özet (Çeviri)
This study aims at introducing the tobacco smugglers after the foundation of the Régie Company. It examines the changes in the tobacco sector after the foundation of the Régie Company and researches the relationship between the increase of smuggling and the Régie Company. The Ottoman tobacco producers faced a new company, which controlled their mainstay crop in 1883. The Régie Company was a well-organized administration controlling the revenues from tobacco. The company also had its own security force namely kolcu. Kolcus were the keystone to the company?s success to control tobacco cultivation and gain more money. Tobacco producers and merchants who had problems with this new system created their own responses. As one of those responses, number of tobacco smugglers rapidly increased. Many people from different areas of the economy attended to the smugglers to make more money. In addition, many farmers were forced into smuggling because of the Régie?s maltreatment toward them. The Ottoman government also tried to fix the problems between the company and the people in tobacco sector, but it did not develop new ideas to change the situation. The government defined smuggling in a different manner from the company. While the government accepted the professional tobacco traders who sold their crops illegally as smugglers, the company designated as smugglers those who cultivated tobacco without licenses, people who minced tobacco in their home-factories, people who sold equipments for home-factories, and people who trafficked contraband. Under such a contradictory definition, the Ottoman government did not find a compromise. The government also did not create a new alternative administration because of the agreements between the Ottoman Public Debt Administration and the State. It also used the company as a monetary source and took advances if there were fiscal problems. The Régie Company continued to control the Ottoman tobacco sector from 1883 until 1925.