18. yüzyıl Osmanlı İstanbul'unda tütün kaçakçılığı
Tobacco smuggling in the 18th century Ottoman Istanbul
  1. Tez No: 903011
  2. Yazar: BURCU ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, 18. yüzyıl Osmanlı İstanbul'undaki tütün kaçakçılığını ve bu girişim üzerindeki iktidarın kontrol süreçlerini incelemektedir. Tütün kaçakçılığı meselesini, tütünün iaşe, gelenekçilik ve fiskalizm ilkelerine dayanan Osmanlı ekonomik sistemi içerisindeki ticari konumu, etrafındaki siyasi ve dini tartışmalar, maddi kültürü ve siyasi iktidarın yaptırımları bağlamında ele almaktadır. 18. yüzyıl Osmanlı İstanbul'undaki tütün kaçakçılığını dönemin siyasi, dini ve ekonomik bağlamı içerisinde ele alarak kaçakçılık süreçlerini ve iktidarın bu girişime karşı geliştirdiği önlem ve yaptırımları irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines tobacco smuggling in 18th century Ottoman Istanbul and the processes of state control over this practice. It surveys the issue of tobacco smuggling in the context of tobacco's commercial position within the Ottoman economic system based on the principles of subsistence, traditionalism and fiscalism, the political and religious debates surrounding it, its material culture and the sanctions of political power. It analyzes 18th-century Ottoman Istanbul's tobacco smuggling within the political, religious and economic context of the period and analyzes the smuggling processes and the measures and sanctions developed by the government against this attempt.