Uluslararası denetim standartlarına göre denetim kanıtları ve kanıt toplama teknikleri
According to international standards on auditing audit evidence and evidence gathering techniques
  1. Tez No: 391704
  2. Yazar: SEFA ÖZDEMİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İş dünyasında,işletme sahipleri ve işletme yöneticilerinin yanı sıra,işletme çalışanları,tedarikçiler ve müşteriler,kredi kuruluşları,yatırımcılar ve resmi kurumlar işletme ile ilgili verecekleri kararlarda işletme finansal tablo ve bilgilerine göre değerlendirme yapmaktadır. Bilgi kullanıcıları işletme ile ilgili kararlarını bu raporlara dayanarak verebilir.Doğru karar verilebilmesi ise finansal tablolarda sunulan bilgilerin doğru ve güvenilir olmasına bağlıdır.Denetim sürecinde denetçinin,işletme faaliyetleri, kayıtları ve finansal tablolarında yer alan bilgilerin doğruluğuna ilişkin bir görüş oluşturabilmesi için,çeşitli yöntemlerle elde edilebilecek bilgi ve belgelere ihtiyacı bulunmaktadır. İşte denetçinin görüşünü oluşturmada etkili olan bilgi ve belgeler,denetim kanıtı olarak adlandırılmaktadır.Ancak denetçinin tam denetim yaparak,denetim görüşüne temel teşkil edecek kanıtların tamamını elde etmesi zaman ve maliyet açısından mümkün değildir.Denetçi için önemli olan kaliteli bir denetimin gerçekleştirilmesi için yeterli sayıda ve kalitede kanıta ulaşmaktır. Denetim kanıtlarının yeterliliğine ilişkin verilecek kararlar büyük ölçüde denetçinin mesleki yargısına bırakılmıştır. Bu çalışmada,Uluslararası Denetim Standartları çerçevesinde denetim kanıtları ve kanıt toplama teknikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In business world,both employers and managers and employees, suppliers, credit institutions,investor sand public enterprises carry out the evaluation upon financial statement and information of the business organisation. Users of information may make their desicions for business organisation based on these reports.Correct desicion rides on accuracy and reliability of informations submitted in financial statements. The auditor in the audit process,business activities, information contained in the records and the financial statements in order to form an opinion regarding the accuracy,there is a need for information and documents can be obtained in several ways.Here is the information and documents that are effective in forming the opinion of the inspector,is called the audit evidence. But it is impossible for auditor fort optain all the facts that are consistitues the base of the audit due to time and cost.The important issue for an auditor is to obtain enough and quality facts in order to have a quality audit. However,to a large extent,decisions on adequacy of audit evidence have been left to the professional judgment of the auditor.In this study audit evidence and evidence gathering techniques have been studied in the context of International Auditing Standards.