Ulusların kendi geleceğini belirleme ilkesi ve azınlıklar sorunu
The pri̇nci̇ple of self-determi̇nati̇on of nati̇ons and the problem of mi̇nori̇ti̇es
- Tez No: 391703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR AKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Ulusların Kendi Geleceğini Belirleme İlkesi ve Azınlıklar Sorunu”isimli çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm çalışmanın temelini oluşturmakta, üçüncü bölüm ise bu temel üzerinde yükselmektedir.“Ulusların Kendi Geleceğini Belirleme İlkesi”başlığını taşıyan birinci bölümde ulusların kendi geleceğini belirleme ilkesinin tanımı, türleri, kavramlar, kendi geleceğini belirleme ilkesinin tarihçesi ve kavramın diğer uluslararası hukuk ve insan hakları ilkeleriyle ilişkisi ortaya konmaktadır.İkinci bölüm,“Azınlıklar Sorunu”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde azınlık kavramının anlamı, türleri, tarihçesi ve azınlık haklarının korunması üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise“Kendi Geleceğini Belirleme İlkesi ve Azınlıklar Sorunu Bağlamında Ortaya Çıkan Çatışma Alanları”ele alınmıştır. Ortaya çıkan çatışma alanları tüm yönleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“The principle of self-determination of nations and the problem of minorities”by the study consists of three parts. The first and second part of the study is the basis for, and the third part is rising on this basis.“The principle of self-determination of nations”In the first part determine their own future policy definition, types, concepts, self-determination principle history and concepts other international law and human rights principles and the relationship is revealed.The second section,“The problem of minorities”bears the title. In this section, the meaning of the term minority, types, history and focused on the protection of minority rights.In the third part of the study“Determine their own future and minorities policy issues arising in the context of conflict areas”are discussed. All aspects of the emerging conflict areas were examined.