Finansal serbestleşmenin gelir dağılımına etkileri; 1980 sonrası Türkiye örneği
Impact on financial liberalization income distribution : The case of Turkey after 1980
  1. Tez No: 391726
  2. Yazar: MUSTAFA SERTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR TUTULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya ekonomisi, temeli 1980'li yıllarda atılıp 1990'lı yıllarla birlikte etkisini yoğun bir şekilde gösteren serbestleşme sürecine girmiştir. Bu yıllarda gelişmekte olan ülkelere finansal aktörler ve uluslararası kuruluşlar tarafından gelişmelerini tamamlayabilmeleri için öneriler sunulmuştur. Gelişmekte olan ülkelerin tam serbestleşme ve serbest piyasa ekonomisiyle istikrarı sağlayacağını öngörmüşlerdir. Fakat bu süreçte özellikle gelişmekte olan ülkelerin yaşamış olduğu ekonomik istikrarsızlıklar bu ülkeleri ciddi düzeyde etkilemiştir. Bu ülkelerin yaşamış olduğu istikrarsızlıklar özellikle finansal kaynaklı olmuştur.Çalışmada, serbestleşme ya da liberalizasyon sürecinde Türkiye'de yaşanan krizler ve bu krizleri çözebilmek amacıyla uluslararası kuruluşların desteğiyle uygulanan istikrar
Özet (Çeviri)
The world economy has entered the 1980s with the foundation of the impact of the liberalization process that is thrown 1990s intensively . This year in developing countries, financial actors and suggestions are presented in order to complete their development by international organizations . Full liberalization of the developing countries , and they predict that provides stability to the free market economy. But economic instability have lived in this process , especially in developing countries severely affected these countries . These countries have experienced instability that has been particularly financial sources. In this study , liberalization or crises in Turkey in the liberalization process and the implementation of the stabilization program with the support of international organizations in order to solve the crisis caused by the effects of income distribution were investigated.