Teknolojinin makro iktisadı ve teknoloji politikası: Türkiye örneği
The macroeconomics of technology and technology policy: The case of Turkey
- Tez No: 391725
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülkelerin makro ekonomik hedeflerinin ilk sıralarında sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanabilmesi ve ekonomik büyümeyi etkileyen unsurların belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Büyüme teorilerini oluşturan iktisat ekolleri ekonomik büyüme unsurlarının belirlenmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır. Tarihsel açıdan insanlık tarihi ile başlayan teknoloji tarihi, iktisadi olarak ise geç analiz edilmeye başlanmıştır. Solow tarafından dikkat çekilen teknoloji unsuru, sanayi devrimi ve küreselleşmenin etkisiyle geleceği toplumsal, siyasi ve ekonomik olarak çok yönlü ve birbirleriyle etkileşimli olarak etkilemektedir.Bu çalışmada, makro ekonomik açıdan teknoloji, tarihsel gelişimi ve iktisat ekolleri bakış açılarıyla incelenerek, panel veri analizi yardımıyla teknolojik büyümenin unsurları belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
To ensure sustainable economic growth and identification of factors affecting economic growth is important for countries that care macro-economic objectives. Economics approaches that include growth theories study on the determination of growth. When we look at the historical perspective, the history of technology start with the history of mankind but it has been recently analyzed in terms of economics. The technology that pointed out by Solow, affects the future in terms of social,politic and economic as a sophisticated and interactive way with the impact of globalization and industrial revolution.In this study, the technology is examined in terms of macro economic and also we investigate its historical development and perspective of economic approaches. With the help of panel data analysis, the elements of technological growth are investigated.