The art market and cultural capital in the era of globalization (based on data from Russia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan and Uzbekistan)
Küreselleşme döneminde sanat pazarı ve kültürel sermaye (Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan verilerine dayanarak)
  1. Tez No: 391750
  2. Yazar: FİDAN ALAKBARLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu eser Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Belarus veÖzbekistan'da çağdaş sanat pazarının oluşmasındaki sorunları ele almaktadır. Müzelerin, galerilerin ve çağdaş sanat sergilerinin durumlarını incelemekte ve Christie's ve Sotheby's gibi dünyaca ünlü müzayede evlerinin sonuçlarını göz önüne almaktadır. Bunların yanı sıra Duchamp stili“sanat olduğunu düşünüyorsan sanattır”yaklaşımlarından“popüler Pazar”sorununa kadar sanat pazarının gelişimindeki çeşitli trendler de incelenmektedir. Tezim Pierre Bourdieu'nün kültürel ve sembolik sermaye fikirlerini ilk defa eski Sovyetler Birliği bölgesine uyguladı. Küreselleşme çağında“sembolik mallar”pazarı sonuçları açıkça görülebilen (örneğin moda dünyasında dahi) ve önemi gittikçe artan bir rol oynamakta. Küresel ve yerel sanat pazarlarında çok büyük değişkenlik gösteren fiyatlar akla bir soru getiriyor: İşin sırrı ne? Bu konuyu anlamanın anahtarları kültürel ve sembolik sermaye fikirlerinde yatıyor. Bu araştırmacıların ana fikirleri ve materyallerini doğru anlamak için yola burada başlıyorum.
Özet (Çeviri)
This work considers the problems of the creation of the contemporary art market in Russia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan and Uzbekistan. It studies the state of museums, galleries and exhibitions of contemporary art and reviews the results of contemporary art sales in world famous auction houses such as Christie's and Sotheby's. Attention is also given to various trends in the development of the art market, from the Duchamp-style approach of“if you think it's art, then it's art”to the problem of“the popular market”. My thesis applied Pierre Bourdieu's concept of cultural and symbolic capital to the post-Soviet area for the first time. The market of“symbolic goods”is beginning to play an increasing role in the era of globalization, which can be seen clearly, for example, even in the fashion world. The huge variations between prices on the global art market and the local art markets in the areas studied prompt the question – what's the secret? Keys to understanding the riddle were ideas of cultural and symbolic capital. I set out my understanding of the substance and main ideas of these researchers.