Innovating science and research: Case of clinical and translational science (CTS) in Turkey
Yenilikçi bilim ve araştırma: Türkiye'de klinik ve translasyonel bilim (KTB) örneği
- Tez No: 391751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Klinik ve Translasyonel Bilim (KTB) temel bilim ve uygulamalı bilim arasındaki uçurumu kapatmak amacıyla doğan bir kavramdır. Translasyonel Araştırma'nın tanımı başlangıçta temel bilimin uygulamaya translasyonu iken, günümüzdeki tanımı ise bütün sağlık innovasyonunu kapsar. Yeni ilaç molekülleri, aşılar, tıbbi cihazlar keşfetmek çok uzun zaman ve yüksek maliyet gerektirmektedir. Bu süreyi kısaltmak ve maliyetleri azaltmak amacıyla bilim ve araştırma innovasyonuna ihtiyaç vardır. KTB, insan yaşam süresini ve yaşam kalitesi arttırmak, yüksek Ar-Ge harcamalarını ve süresini azaltmak amacı ile araştırma çevresine innovasyon getirir. Kompleks sağlık problemlerini çözmek ve ticari ürünler elde edebilmek için çeşitli alanlardan bir araya gelen bilim insanlarının ortak çalışmalar yürütmesi gerektiği anlaşılmıştır. KTB'in bilim insanları arasında ortaklıklar gerektiren bir takım bilimi olmasının yanısıra, üniversite, devlet, sanayi arasındaki ortaklıklar da diğer bir önemli konudur. Amerika Birleşik Devletlerin'de CTSA Programı ve Avrupa birliğinde EATRIS, 2006 yılından bu yana KTB altyapısı olarak çalışmaktadırlar. Bu tezde Türkiye için bir KTB altyapı modeli tasvir edilmeye çalışılmıştır. Bu model, betimsel bir yol izlenerek Amerika ve Avrupada'ki örneklerden ve Pigneur ve Osterwalder'in İş Modeli Üretimi kitabından faydalanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin araştırma alanındaki problemleri ve ihtiyaçlarıda göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical and Translational Science (CTS) is an emerging concept in the world with the aim of closing the gap between basic science and applied science. While Translational Science term initially was used for defining the translation of basic science to useful application, today the term is used for the whole healthcare innovation. Developing new pharmaceutical products, vaccines, and medical devices take very long time and cost too much money. To shorten the time and decreasing costs, there is a need to make science and research innovation. CTS brings innovation to research environment for pharmaceutical development to improve human life expectancy and quality, decrease incredible R&D costs and time. It is understood that to solve complex healthcare problems and develop utilizable outputs, scientist who come from different fields, should work together. Besides CTS is a team science, cooperation between university, government and industry is the other main issue. CTSA Program in US and EATRIS in EU has been operated to supply infrastructure to CTS since 2006. In this thesis CTS Infrastructure model for Turkey is tried to envision. While forming the model with descriptive method, made benefit from samples of US and Europe, and Business Model Generation book written by Osterwalder and Pigneur. And also specific problems and needs of Turkey in research area were considered.