Implementing elliptic curve cryptography for wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağlarında eliptik eğriyle şifrelemenin uygulanması
  1. Tez No: 391768
  2. Yazar: UTKU GÜLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, sınırlı işlem kapasitesine sahip MSP430 mikrodenetleyicileri için frekans bölgesinde Eliptik Eğriyle şifreleme (ECC) uygulaması yapılmıştır. MSP430, Kablosuz Sensör Ağları'nda (WSN) çokça kullanılan bir mikrodenetleyicidir. Yaptığımız çalışmada, 169 bit ECC için, rastlantısal ve sabit nokta çarpımı sırasıyla 1.55s ve 0.77s sürmektedir. İşlem zamanlamaları aynı platformu kullanan diğer çalıs¸malara göre hemen hemen aynı veya daha hızlıdır. Ayrıca bu çalışmada ECC'yi, düşük güç tüketimi amaçlayan WSN uygulamaları için, MSP430 içinde bulunan donanımsal çapma birimini kullanmadan da gerçekledik. ECC'de kullanılan rastlantısal ve sabit nokta çarpma işlemleri, donanımsal çarpma birimi kullanmadan sırasıyla 21.9% ve 22.1% daha yavaş çalışmaktadır. Bu çalışmadaki ECC yazılımı, sınırlı performansı olan mikrodenetleyicilerde frekans bölgesi işlemleri kullanılarak gerçeklenmis¸ ilk uygulamadır.
Özet (Çeviri)
In this work, elliptic curve cryptography (ECC) is implemented in the frequency domain on the constrained MSP430 microcontroller widely used in wireless sensor networks (WSN). 169-bit ECC implementation performs a scalar point multiplication in only 1.55 and 0.77 s for multiplication of random and fixed points, respectively. The timings are similar to or faster than existing implementations on the same platform. Furthermore, an alternative implementation of ECC, without utilizing hardware multiplier support is achieved for low-power applications on WSNs. Surprisingly, the implementations without hardware multiplier support were only 21.9% and 22.1% slower than with hardware multiplier support, for random and fixed point multiplication, respectively. This is the first ever practical software implementation of ECC in the frequency domain on a constrained low-power microcontroller without hardware multiplier support.