Tarlabaşı yenileme projesinin gayrimenkul piyasası üzerindeki etkileri
Evaluation of environmental impacts of the regional reconstruction plans for protection
  1. Tez No: 391770
  2. Yazar: HALİS YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Social Services, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir gayrimenkulün değerini etkileyen faktörler, özellikle o gayrimenkulün bulunduğu konuma göre farklılıklar gösterebilmektedir. Çevresindeki bir okula, iş ve alışveriş merkezlerine veya eğlence mekanlarına olan mesafeler, veya gayrimenkulün deniz, göl gibi doğal oluşumlara olan uzaklığı gayrimenkul üzerinde etkilere sahiptir. Yine aynı şekilde gayrimenkulün şehir merkezine olan yakınlığı, ana yollara, tünellere, geçitlere veya yeni yerleşim alanlarına olan uzaklıkları da gayrimenkul değerleri üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir.“Beyoğlu Kentsel Yenileme Projesi”nde Beyoğlu ilçesinde bir çok kentsel yenileme bölgesi bulunmaktadır. Tarlabaşı, Sütlüce-Örnektepe Mahallesi, Dolapdere, Kasımpaşa, Şişhane, Okmeydanı ve Karaköy'deki yenileme projeleri tamamlandığında 45 mahalleden oluşacak Beyoğlu'nun yarısının yenilenmesi planlanmaktadır. İlçe Belediyesi tarafından“Büyük Dönüşüm”olarak adlandırılan bu çalışmalarda Tarlabaşı bölgesi başı çekecektir ve somut olarak çalışmaların başladığı ilk bölge olma özelliğini taşımaktadır. Çevredeki tüm gayrimenkuller üzerinde etki yaratması beklenen Tarlabaşı Yenileme Projesi tüm detayları ile incelenerek gayrimenkul piyasası üzerinde oluşturacağı etkileri verilerle araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The factors that influence a price value of a real estate can be different according to its location. A scholl to be around the real estate or shopping center, entertainment venue or natural formation like coasts near to the real estate or a lake directly effected the price value of the real estate. And also the distances to the city center or main roads, tunnels, parades or a new residential areas can directly effected the price values of the real estate. The Beyoglu urban renewal project has a lot of urban renewal areas in the Beyoglu district. These areas are Tarlabasi, Sutluce – Ornektepe district, Dolapdere, Kasimpasa, Sishane, Okmeydani and Karakoy regions. And while the Beyoglu urban renewal Project is completed covering these areas, about 45 districts will be renewed and this means about the half of Beyoglu district. The County Municipality defines the renewal projects as“the Great Transformation”and the district of Tarlabasi region is the starting point of the works. When the project is completed, the renewed districts are also influence the other districts near the Project. In this thesis, with every aspect of the effects of Tarlabasi Renewal Project are investigated on real estates.