Quality of experience-based (QoE-based) mobile data offloading in heterogenous wireless networks
Kablosuz heterojen ağlardaki son kullanıcı bazlı geçişler
- Tez No: 391771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ ÇAĞRI GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akıllı telefon kullanımında artış, veri trafiğinin yükünü artıran en önemli faktörler arasındadır. Operatörler yüksek trafik senaryolarındaki 3G altyapı sorunu aşmak için maliyeti düşük çözümler arıyorlar. Anı kurtarmak için bir çok çözüm getirildi bunlarında arasında femtocell kullanımı veya WiMax, LTE, LTE-Advanced altyapıları kurmak gösterilebilir fakat bunlar ekstra maliyet anlamına gelmektedir. Öte yandan, operatörler TV beyaz boşluk içeren serbest - bant iletişiminden yararlanabilir ayrıca zaten 802.11 teknolojileri ile alt yapı ağlarını genişleten operatörler bu ikisinden de etikili ve maliyeti düşük bir şekilde kullanabilir. Yani WLAN ve UMTS / LTE - A arasında geçişleri birbirleri arasında yapabilir. NS - 2 simülatörü kullanarak, kullanıcı ekipmanından ( UE ) toplanan Kanal Kalite Göstergesi ( CQI ) değerleri ile IEEE 802.21 WG Medya Bağımsız Teslim ( MIH ) modülü simüle edildi ve gözle görülür bir hız artışı gözlemlendi kullanıcı başına. Bulgularımız arasında enerji verimliliği, gecikme toleransı ve maliyet arasında bir bağ olduğuydu. Ayrıca, NS - 3 simülatörü taşıyıcı birleştirme, ortak lisanslı ve lisanssız spektrum (TV Beyaz Boşluk dahil) kullanımı ve radyo çevre haritalanması ile alakalı LTE geliştirmeleri için kullanılmıştır. Artı olarak, bu çalışmada, QoE kalite metriği de gerçek zamanlı geçişlerde entegre edilmiş bir paramateredir. Böylelikle işbirlikçi bir çözüm kullanıcı mutluluğu ve heterojen ağ yönetimi konusunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase on smartphone usage has brought the burden of data traffic with it. Operators are looking for cost-effective solutions to overcome the problem of 3G infrastructure for high contention traffic scenarios. Several schemes were offered to save the moment, and they brought some extra costs including deploying femtocell or WiMax, LTE, LTE-Advanced systems along with their expensive equipment. On the other hand, operators are expanding their networks with 802.11 technologies such that they can exploit the free-band communication including TV white space. Meaning the data traffic can handover between WLAN and UMTS/LTE-A interchangeably. By using NS-2 simulator, we implemented IEEE 802.21 WG's Media Independent Handover (MIH) module by combining with Channel Quality Indicator (CQI) values collected from user equipment (UE) and observed a recovered throughput for both medium. We found that there is a tradeoff among energy efficiency, delay tolerance and cost. Additionally, NS-3 simulator was utilized to exploit LTE developments such as carrier aggregation, joint usage of licenced and unlicenced spectrum includingTV white spaces and radio enviroment mapping.Furthermore, in this study, we integrated a Quality of Experience (QoE) metric during real-time handover decision process so that with this type of collaborative solution, an operator will be unique in terms of user happiness and heterogeneous network management.