İnternet üzerinden bilgi arama davranışlarının analizi
The analysis of searching information behavior on the internet
  1. Tez No: 391779
  2. Yazar: OMAR DANYAL SABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Internet, 1990'lı yılların başında Web'le birlikte büyük bir hızla ya-ygınlaşarak günümüzün en etkin iletişim aracı haline gelmiştir. Bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte elektronik bilgi kaynaklarını sayısındaki artış sonucu Web tabanlı elektronik kütüphane hizmetlerinde büyük bir oranda yaygınlaşmıştır. Bu araştırmada, elektronik kütüpha-nelerde kullanıcılar ile temel etkileşim noktası olan kütüphane Web sitelerinin kullanılabilirliği ile ilgili kullanıcı algıları, görüşleri ve arayüz kullanım tutumlarını incelenmiş; kullanılabiliğe etki eden temel faktörler tespit edilmiş ve bunların kullanıcı performansı ve memnuniyeti üzeri -ndeki etkileri araştırılmıştır .Bu çalı ̧smanın amacı , öğ rencilerin Internet üzerinden bilgi arama davranı ̧slarını incelemektir. Araştırmada kullanılan anket Bahçeşehir Üniversite sinde öğrenim gören öğrenciler üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet has become rapidly widespread at the beginning of the 1990s with the web and today has become most effective communication tool. As a result of the increase in information resources, web-based electronic library services have become widespread with the developments in information and communication technologies. In this thesis, library website users perceptions, views and the usability of the interface attitudes were examined.The main factors of usability have been identified and its impacts on user performance and satisfaction were investigated. The purpose of this thesis is to examine the student's behavior of searching information on the internet. The questionnaire used in this study has been applied on Bahcesehir University students.