İstanbul metrosu m2 hattında uzatma hatlarının SCADA entegrasyonu ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri
Problems associated with SCADA integration to the extension m2 of Istanbul metro line and its solutions
- Tez No: 391780
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kent içi raylı ulaşım sistemlerindeki emniyetli, güvenli, hızlı ve konforlu işletme yapma gerekliliği ileri teknolojinin kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle raylı sistemlerde birbirinden bağımsız ve yerel olarak çalışan otomasyon sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. SCADA sistemi, Metro enerji besleme merkezlerindeki ve jeneratör merkezindeki OG (orta gerilim), cer gücü, AG (alçak gerilim) sistemlerini izleyerek, enerji yönetimini sağlamakta, istasyon ve tünellerdeki tüm elektromekanik sistemleri, asansör ve yürüyen merdivenleri, yangın söndürme sistemlerini, haberleşme ekipmanlarını ve diğer sistemleri uzaktan takip ve kontrol imkânı sağlamaktadır. ECS sistemi ise istasyonların ve tünellerin havalandırma sistemini yönetmekte, olabilecek yangın senaryolarında, duman ve yolcu tahliyesini yönlendirecek sistemleri içermektedir. Güvenli bir metro işletmesinin yapılabilmesi için her iki sistemin de sorunsuz çalışması gerekmektedir. Farklı yüklenici firmalar ile farklı tarihlerde yapılan projelerde kullanılan SCADA ECS sistemleri de birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir. İşte bu noktada kısımlar arası SCADA ECS sistemlerinin tek bir noktadan idare edilebilmesi için sistemler arası merkezi entegrasyonun zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul metrosu M2 hattının uzatma projeleri örneğiyle SCADA ve ECS sistemlerinde entegrasyon gerekliliğini göstermek, entegrasyon aşamalarını özetleyerek bu süreçte projede yaşanan mevcut sorunlara çözüm sunmaktır. Ayrıca merkezi entegrasyon süreci problemlerine ulusal boyutta çözüm önerileri de geliştirilerek sektördeki idare, işletme ve yüklenici ilgililerine ışık tutmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In urban rail transportation systems, the requirements to make operation safe, secure, fast and comfortable has made mandatory the use of advanced technology. For this reason, automation systems have been used that working independently of each other at different locations in rail systems. SCADA systems ensures energy management by monitoring and controlling the metro power supply and generator centers and MV (medium voltage) separator and break circuits, traction power system, LV (Low Voltage) switches, and also provide remote monitoring and control possibilities all electro-mechanical systems that located in stations and tunnels such as lifts and escalators, fire fighting systems, communications equipment and other systems etc. ECS systems manages the ventilation systems of stations and tunnels and include passanger evacution and smoke exhausthing system at fire scenarios that may occure. In order to serve metro operation safe and secure, both systems (SCADA & ECS) must work properly without any problem. SCADA ECS systems that built different times by different contractors may vary from each other. At this point, the necessity of integration arises between different SCADA ECS systems that are managed at one control center. The purpose of this study, to show the necessity of integration SCADA ECS systems by given example Istanbul metro M2 line extension projects, to provide solutions for existing problems while describing stages of integration briefly. Also in this study, aimed to enlighten whom concerns this issue such a administrative, operator and contractor staff by developing solutions to unfolding central integration problems in urban rail transportation systems at a national level